+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Artykuły

Zesłanie Ducha Świętego

Dodano: 25.05.2023
Ze wszystkich świąt kościelnych najuroczyściej obchodzona była w Polsce Wielkanoc, potem Boże Narodzenie, a trzecie miejsce wśród uroczystości dorocznych zajmowało Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki, do których przyłączono szczątki różnych lechickich zwyczajów i obrzędów wiosennych, jak np. obchodzenie granic "z królową" na Kujawach, wybierania "króla pasterzy", a na Podlasiu "wołowe wesele".
Święty Izydor Oracz patron rolników

Święty Izydor Oracz patron rolników

Dodano: 11.05.2023
14 maja 2023 r. o godz. 10.00 w kościele św. Marcina w Radziechowach zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji rolników i tych którzy na tej ziemi pracowali oraz zawierzenie prac polowych św. Izydorowi, który od 29 czerwca 1720 r. patronuje Radziechowskiej Parafii.
Św. Florian - patron strażaków

Św. Florian - patron strażaków

Dodano: 04.05.2023
Według żywotu z VIII w., Florian z Lauriacum urodził się ok. 250 roku w Zeiselmauer (Dolna Austria). W młodym wieku został dowódcą wojsk rzymskich, stacjonujących w Mantem, w pobliżu Krems (obecnie w północno-wschodniej Austrii). Podczas prześladowania chrześcijan przez Dioklecjana został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom.
NMP Królowa Polski

NMP Królowa Polski

Dodano: 23.04.2023
Poeta Grzegorz z Sambora w połowie XVI wieku nazwał Maryję ‘Królową Polski i Polaków’. Zwycięstwo nad Szwedami i cudowna obrona Jasnej Góry, przypisywana wstawiennictwu Maryi, sprawiły, że Polacy uznawali Maryję za szczególną orędowniczkę i patronkę Królestwa Polskiego.   Trzeci maja - uroczystość NMP Królowej Polski Król Jan Kazimierz w 1656 roku złożył swoje ślubowanie i obrał Maryję za Królową swoich państw, w szczególności Królestwa Polskiego.
Biblia jest jak mapa, która pokazuje drogi do Boga

Biblia jest jak mapa, która pokazuje drogi do Boga

Dodano: 21.04.2023
Biblia jest jak mapa, przez którą Bóg chce nam pokazać, jakimi drogami nas prowadzi do siebie, do nieba – powiedział bp Szymon Stułkowski. Bp Stułkowski zaznaczył, że w Kościele w Polsce są dwie niedziele w roku poświęcone słowu Bożemu: od wielu lat jest to Niedziela Biblijna i Tydzień Biblijny od trzeciej niedzieli po Wielkanocy, a od 2019 roku, z woli papieża Franciszka, także Niedziela Słowa Bożego w styczniu.
Święto Miłosierdzia

Święto Miłosierdzia

Dodano: 14.04.2023
Pragnę, aby pierwsza niedziela po Wielkanocy była Świętem Miłosierdzia. Słowa Pana Jezusa do Siostry Faustyny To pragnienie po raz pierwszy wypowiedział Pan Jezus w Płocku w 1931 r. „Święto to wyszło z wnętrzności miłosierdzia mojego i jest zatwierdzone w głębokościach zmiłowań moich. Wszelka dusza wierząca i ufająca miłosierdziu mojemu - dostąpi go”.
Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa

Dodano: 29.03.2023
Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.
Triduum Paschalne

Triduum Paschalne

Dodano: 23.03.2023
MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ Msza Wieczerzy Pańskiej jest obrzędowym przekazem całego i jedynego Misterium Paschalnego; uobecnia ona misterium śmierci Jezusa, które upamiętniamy w liturgii Wielkiego Piątku. Dzięki temu Msza Wielkiego Czwartku jest sakramentalnym prologiem liturgii Wielkiego Piątku. Liturgia Słowa przedstawia najpierw pierwszą Paschę, jako zapowiedź Paschy Jezusa. Zapowiedź ta ma dwa stopnie:
Nabożeństwo Gorzkich Żali

Nabożeństwo Gorzkich Żali

Dodano: 10.03.2023
Gorzkie Żale – to popularne, rdzennie polskie nabożeństwo i zbiór pieśni o Męce Pańskiej śpiewanych podczas Wielkiego Postu. Nazwa Gorzkie Żale pochodzi od pierwszych wyrazów pieśni: „Gorzkie żale przybywajcie, serca nasze przenikajcie”. Historia powstania Gorzkich Żalów przypada na koniec XVII i pierwszą połowę XVIII wieku i łączy się ściśle z historią Bractwa św. Rocha istniejącego przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie
Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor

Przemienienie Pana Jezusa na Górze Tabor

Dodano: 03.03.2023
Tajemnica czwarta „W jakieś osiem dni po tych mowach wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę, aby się modlić. Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy się odmienił, a Jego odzienie stało się białe” (Łk 9,28 n). Tajemnica Przemienienia Jezusa wbudowana jest w ciąg Jego zwykłej działalności mesjańskiej: cuda, nauczanie, zapowiedź Męki. I nagle Jezus przerwał codzienną pracę i zabrał „ze sobą Piotra, Jakuba i Jana i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno” (Mt 17,1).
"Święta codzienność" - po co nam Wielki Post?

"Święta codzienność" - po co nam Wielki Post?

Dodano: 24.02.2023
Jeszcze nie tak dawno w kościele śpiewaliśmy kolędy, a już od Środy Popielcowej, w kościołach rozbrzmiewają się pieśni pokutne. Rozpocznie się Wielki Post. Dlaczego Wielki i dlaczego post? Dlaczego powtarzamy ten – dla wielu przygnębiający – okres każdego roku? 1. Po co Wielki Post? Wielki Post to czas przygotowania na obchody najważniejszej uroczystości dla chrześcijan, czyli Wielkiej Nocy, inaczej Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której wspominamy i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Ofiarowanie Jezusa w świątyni

Dodano: 27.01.2023
Ofiarowanie Jezusa w świątyni jerozolimskiej opisuje Ewangelista Łukasz. Ósmego dnia nowo narodzone Dziecko otrzymało imię zapowiedziane przed Jego narodzeniem. Według Księgi Kapłańskiej (12,1-8) każda kobieta w 40 dni po urodzeniu chłopca powinna była przyjść do świątyni i poddać się obrzędowi oczyszczenia. Składała przy tym na ofiarę całopalną baranka, a na ofiarę przebłagalną gołąbka lub synogarlicę.