+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Artykuły

Przykazania kościelne cz. 2

Przykazania kościelne cz. 2

Dodano: 22.09.2023
Pierwsze, drugie i trzecie przykazanie Poniżej przedstawiamy osoby, które przed Augustynem wskazywały na inny podział przykazań, niż mają Świadkowie Jehowy. Przede wszystkich chodzi o połączenie słów „Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie” (Wj 20:3) i „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu...” (Wj 20:4-5) w jedno przykazanie.
Przykazania kościelne cz. 1

Przykazania kościelne cz. 1

Dodano: 15.09.2023
Świadkowie Jehowy głoszą wszem i wobec, że Kościół Katolicki fałszował Dekalog. Twierdzą, że katolicy usunęli przykazanie „Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu...” (Wj 20:4), a ostatnie przykazanie podzielili na dwa i oddali je następująco:
14 września Święto Krzyża Świętego

14 września Święto Krzyża Świętego

Dodano: 08.09.2023
Kiedy w roku 70 Jerozolima została zdobyta i zburzona przez Rzymian, rozpoczęły się wielkie prześladowania religii Chrystusa, trwające prawie 300 lat. Dopiero po ustaniu tych prześladowań matka cesarza rzymskiego Konstantyna, św. Helena, kazała szukać Krzyża, na którym umarł Pan Jezus.
Tajemnice jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny

Tajemnice jasnogórskiego obrazu Czarnej Madonny

Dodano: 18.08.2023
Wizerunek jasnogórskiej Madonny to bizantyńska ikona. Jej pojawienie się w Polsce wiąże się z opolskim księciem Władysławem.   Hodegetria ze świętej deski Jasnogórska ikona jest ikoną maryjną typu Hodegetria. Greckie hodos oznacza drogę. Na ikonie Maryja wskazuje na Dziecię jako Drogę, a Ono udzielając Jej błogosławieństwa, błogosławi w Niej całe stworzenie.
Święty Maksymilian Maria Kolbe

Święty Maksymilian Maria Kolbe

Dodano: 09.08.2023
Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli koło Łodzi. Rodzice, Juliusz i Marianna z Dąbrowskich, należeli do III Zakonu św. Franciszka. Trudnili się tkactwem chałupniczym, ale z powodu ciężkich warunków materialnych musieli zwinąć warsztat i przenieść się najpierw do Łodzi, a potem do Pabianic.
Święto Przemienienia Pańskiego

Święto Przemienienia Pańskiego

Dodano: 03.08.2023
Dzisiejsza Ewangelia prowadzi nas wraz z Chrystusem, Piotrem, Jakubem i Janem na górę Tabor. Tam Chrystus przemienił się wobec swoich Apostołów. Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe. Apostołowie byli zachwyceni, choć poznali jedynie niewielki odblask wiecznej chwały Ojca, w której po swoim zmartwychwstaniu zasiadł Jezus. To wydarzenie pozostało tajemnicą dla pozostałych uczniów -
Powróćmy do Dekalogu - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

Powróćmy do Dekalogu - Pamiętaj, abyś dzień święty święcił

Dodano: 27.07.2023
Wszystko zaczęło się od odpoczynku… Boga. Księga Rodzaju opisująca dzieje ludzkości w wymiarze kosmicznym wskazuje na siódmy dzień jako dzień wypoczynku, święty i pobłogosławiony przez Boga: A gdy Bóg ukończył w dniu szóstym swe dzieło, nad którym pracował, odpoczął dnia siódmego po całym swym trudzie, jaki podjął. Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym;
Św. Maria Magdalena

Św. Maria Magdalena

Dodano: 11.07.2023
Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali - "wieży ryb" nad Jeziorem Galilejskim, ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi.
Rodzina Ulmów

Rodzina Ulmów

Dodano: 05.07.2023
Dnia 10 września 2023 roku w Markowej odbędzie się Beatyfikacja Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich dzieci – polskiej rodziny, która została zamordowana w 1944 roku przez niemieckich okupantów, za ukrywanie w swoim domu Żydów. 24 marca 1944 r. w Markowej na Podkarpaciu, Józef i Wiktoria Ulmowie, ich dzieci oraz ukrywani przez nich Żydzi zostali zamordowani przez Niemców w wyniku donosu.
Adoracja Najświętszego Sakramentu

Adoracja Najświętszego Sakramentu

Dodano: 30.06.2023
Adoracja Najświętszego Sakramentu jest to przecudowne spotkanie z Jezusem. Ja uwielbiam te spotkania, szczególnie w ciszy, bo wtedy najbardziej mogę się skupić i być z Nim. Wiem, że adoracje w ciszy są niełatwe, szczególnie na początku, ale nie trzeba się tym zrażać. Te kłopoty wynikają z tego, że nam ludziom XXI wieku przebywanie w ciszy jest trudne.
630 rocznica powstania Parafii w Radziechowach

630 rocznica powstania Parafii w Radziechowach

Dodano: 23.06.2023
Radziechowy, wieś, jedna z najstarszych osad na żywiecczyźnie licząca ponad 600 lat, położona jest po lewej stronie Soły, wzdłuż wąwozu, na trasie zwanej "Drogą Cesarską", obecnie droga Żywiec - Zwardoń. W swojej długiej historii wieś doświadczyła wielu tragicznych wypadków. Jak wynika z dokumentów i kronik, podczas najazdu Szwedów w 1656 r. prawie doszczętnie wieś spalono i wymordowano za udział Górali w walkach o obronę Częstochowy.
Bp Kamiński o Świątyni Opatrzności Bożej: mamy za co dziękować Bogu

Bp Kamiński o Świątyni Opatrzności Bożej: mamy za co dziękować Bogu

Dodano: 07.06.2023
Troska o budowę Świątyni Opatrzności Bożej to powinien być wyraz naszej wdzięczności Boga za zachowanie wiary w narodzie oraz opiekę Najświętszej Maryi Panny – powiedział ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński. Idea istnieje od 200 lat