+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Święto Miłosierdzia Bożego

W 2022 roku Niedziela Miłosierdzia Bożego przypada na 24 kwietnia.

Niedziela Miłosierdzia Bożego (zwana także Świętem Miłosierdzia Bożego ) obchodzona jest w drugą niedzielę Wielkanocy, kończącą Oktawę Wielkanocy. Święto jest obchodzone przez katolików, a także niektórych anglokatolików od Kościoła Anglii (nie jest jednak oficjalnym świętem anglikański). Pierwotnie opiera się na katolickim nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego, o którym Faustyna Kowalska opowiadała w ramach swojego spotkania z Jezusem, i wiąże się ze specjalnymi obietnicami Jezusa i odpustami. wydany przez Kościół katolicki.

Święto Miłosierdzia Bożego, zgodnie z dziennikiem Kowalskiej, otrzymuje od Jezusa największe obietnice łaski związane z nabożeństwem do Miłosierdzia Bożego, w szczególności osoba przystępująca do spowiedzi sakramentalnej (spowiedź może odbyć się kilka dni wcześniej) oraz przyjmuje tego dnia komunię świętą, otrzyma całkowite zadośćuczynienie za wszystkie grzechy i karę. Oznacza to, że każda osoba natychmiast po śmierci poszłaby do nieba bez cierpienia w czyśćcu . Ponadto Kościół rzymskokatolicki udziela odpustu zupełnego (z zachowaniem zwykłych reguł), odmawiając kilka prostych modlitw.

Jest to najważniejsza ze wszystkich form nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego. O chęci ustanowienia tego święta Siostrze Faustynie w Płocku Jezus po raz pierwszy mówił w 1931 roku, przekazując jej wolę dotyczącą obrazu: „Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy; ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia”. W następnych latach - według badań ks. I. Różyckiego - Jezus powrócił z tą prośbą jeszcze w 14 objawieniach, precyzyjnie określając dzień tego święta w kalendarzu liturgicznym Kościoła, przyczynę i cel jego ustanowienia, sposób jej przygotowania i celebrowania oraz łask z tym związanych.

Wybór pierwszej niedzieli po Wielkanocy ma głębokie znaczenie teologiczne: wskazuje na ścisły związek między paschalnym misterium Odkupienia a świętem Miłosierdzia, na co Siostra Faustyna również zwróciła uwagę: „Teraz widzę, że dzieło Odkupienia jest związane z dziełem miłosierdzia, o które prosił Pan ”. Ten związek jest dodatkowo podkreślony w nowennie, która poprzedza święto i rozpoczyna się w Wielki Piątek.

Historia i zatwierdzenie Watykanu

Ks. M. Sopoćko czynił wiele starań, aby święto to zostało ustanowione w Kościele. Jednak nie doświadczył jej wprowadzenia. Dziesięć lat po jego śmierci kard. Franciszek Macharski Listem pasterskim na Wielki Post (1985) wprowadził święto w diecezji krakowskiej i za jego przykładem czynili to w kolejnych latach biskupi innych diecezji w Polsce.

Kult Miłosierdzia Bożego w pierwszą niedzielę po Wielkanocy w Sanktuarium w Krakowie - Łagiewnikach był obecny już w 1944 r. Uczestnictwo w uroczystościach było tak liczne, że Zgromadzenie uzyskało odpust zupełny, udzielony w 1951 r. Z kart Dzienniczka wiemy, że Siostra Faustyna jako pierwsza celebrowała to święto indywidualnie, za zgodą spowiednika.

30 kwietnia 2000 r. odbyła się kanonizacja Faustyny ​​Kowalskiej, a druga niedziela wielkanocna została oficjalnie uznana za niedzielę Miłosierdzia Bożego w ogólnym kalendarzu rzymskim.
Popularność obchodów nabożeństwa Niedzieli Miłosierdzia Bożego gwałtownie wzrosła po jej ogłoszeniu przez papieża Jana Pawła II i jest obecnie szeroko obchodzone przez katolików. Obraz Bożego Miłosierdzia jest często noszony w procesjach w Niedzielę Miłosierdzia Bożego i jest umieszczany w takim miejscu w kościele, aby mogli go czcić uczestnicy mszy świętej.
Dodano: 15-04-2022

Przeczytaj inne

Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Dodano: 01.11.2020
Uroczystość Wszystkich Świętych - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.
IX  Tydzień Wychowania

IX Tydzień Wychowania

Dodano: 15.09.2019
My wszyscy – rodzice jako najważniejsi świadkowie wiary, duszpasterze i katecheci – jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za rozwój wiary dzieci i młodzieży – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji IX Tygodnia Wychowania, który jest od 15 do 21 września 2019 roku przeżywany pod hasłem „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38).
MISJE - Idźcie i głoście

MISJE - Idźcie i głoście

Dodano: 10.08.2019
W głoszeniu Ewangelii wielkie znaczenie ma to, aby nam naprawdę zależało, by jej piękno zostało lepiej dostrzeżone i odebrane przez wszystkich. W każdym razie nigdy nie uczynimy nauczania Kościoła czymś łatwo zrozumiałym i szczęśliwie cenionym przez wszystkich.
Ferie z Parafią 2018

Ferie z Parafią 2018

Dodano: 03.02.2018
Jak co roku nasza parafia zorganizowała w pierwszym tygodniu przerwy semestralnej Ferie z Parafią dla dzieci z naszej parafii. Jak zawsze frekwencja w poszczególne dni dopisała. Szczególnie na wycieczkach. Ale o nich za chwilę.