+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Klub Samopomocy "Pod Skrzydłem Anioła"

W ostatnim czasie w naszej parafii zaczął działać Klub Samopomocy dla osób niepełnosprawnych „Pod Skrzydłem Anioła“. Dzienna placówka pomocy dla osób z orzeczonym głębokim stopniem upośledzenia powstała dzięki wspólnym wysiłkom starostwa żywieckiego, Caritas diecezjalnej i radziechowskiej parafii św. Marcina.

Pod skrzydłem AniołaKlub Samopomocy użytkuje budynek parafialny zwany jako Dom Pielgrzyma wybudowany wspólnymi wysiłkami parafian i licznych sponsorów.
Dwa lata temu pojawił się pomysł czy dobrym pomysłem nie byłoby wykorzystanie tego obiektu na taki właśnie cel. Potrzeby w Powiecie Żywieckim są ogromne. Klub ten jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim, które ukończyły obowiązek szkolny, a więc pomoc Szkoły Życia już nie wchodzi w grę. Takich osób w naszym Powiecie po przeprowadzeniu ankiet i badań jest kilkaset. Nasz Dom w Radziechowach docelowo ma przyjąć 25 osób, a więc jest to kropla w morzu potrzeb. Ale pierwszy krok został zrobiony.

Trwały prace remontowo budowlane w celu przystosowania Domu Pielgrzyma na potrzeby osób niepełnosprawnych i wolontariuszy. Po długim czasie udało się odebrać budynek tak, aby spełniał wszystkie wymogi dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Uroczyste otwarcie Klubu Samopomocy w naszej parafii miało miejsce 19 lutego, a więc w zeszły poniedziałek. Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas, PFRON oraz władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Byli obecni między innymi: biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz, proboszcz parafii św. Marcina w Radziechowach, ks. Piotr Pokojnikow, Andrzej Kalata – starosta powiatu żywieckiego, wraz z wicestarostą, Stanisławem Kucharczykiem, Jan Wroński – dyrektor PFRON Oddziału w Katowicach oraz wójtem Gminy Radziechowy-Wieprz, Maciejem Miką. Oczywiście byli obecni najważniejsi „goście“ albo raczej „gospodarze“, a więc osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi opiekunami. Rodzice nie kryli radości, że wreszcie udało się dokonać czegoś tak wspaniałego dla ich pociech.

Życzymy wszystkim korzystającym z Klubu Samopomocy wielu chwil radości i zadowolenia i sukcesów w działaniach rehabilitacyjnych. Niech ten Klub będzie pierwszym krokiem do polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych jak i ich rodzin. Niech wiedzą, że nie są sami.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przystosowaniu budynku oraz przyczynili się do otwarcia pierwszego w naszym powiecie Klubu Samopomocy.
Dodano: 24-02-2018

Przeczytaj inne

MISJE - Idźcie i głoście

MISJE - Idźcie i głoście

Dodano: 10.08.2019
W głoszeniu Ewangelii wielkie znaczenie ma to, aby nam naprawdę zależało, by jej piękno zostało lepiej dostrzeżone i odebrane przez wszystkich. W każdym razie nigdy nie uczynimy nauczania Kościoła czymś łatwo zrozumiałym i szczęśliwie cenionym przez wszystkich.
O podróży do świętych miejsc na polskiej ziemi

O podróży do świętych miejsc na polskiej ziemi

Dodano: 19.05.2019
Kolejna parafialna pielgrzymka odbyła się do wschodniej i północnej części naszego kraju, do miejsc o szczególnych walorach religijnych.
Na pewno warto poznać, bądź przypomnieć sobie te święte miejsca z ich niezwykłą historią. Pięciodniowa trasa prowadziła nas przez Kodeń, Pratulin, Grabarkę, Kruszyniany, Świętą Wodę, Sokółkę, Bohoniki, Różanystok, Świętą Lipkę, Gietrzwałd oraz Toruń.
Zawody ministranckie BOSKO CUP

Zawody ministranckie BOSKO CUP

Dodano: 10.12.2017
Wraz z drużyną ministrantów i lektorów z naszej parafii braliśmy udział w zawodach piłki halowej Bosko Cup. Etap rejonowy odbył sie w Łodygowicach na hali w szkole podstawowej.
Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu - pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci

Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu - pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci

Dodano: 18.11.2017
Historia Pierśćca na stałe związała się z kultem św. Mikołaja, przedstawionego w niepozornej figurze. Wioska istniała najprawdopodobniej ż w XIII wieku. Pierwsza kaplica poświęcona Świętemu powstała w XIV w. W 1616 r. pożar strawił całą wieś - ocalała jedynie figura. W czasie wojen religijnych straciła ramiona i nogi. Ręce dorobiono, a nóg nie trzeba. Od 200 lat wierni ubierają ją w szaty zależne od okresu liturgicznego. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościół pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim - luteranie nie dedykują świątyń świętym.