+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Klub Samopomocy "Pod Skrzydłem Anioła"

W ostatnim czasie w naszej parafii zaczął działać Klub Samopomocy dla osób niepełnosprawnych „Pod Skrzydłem Anioła“. Dzienna placówka pomocy dla osób z orzeczonym głębokim stopniem upośledzenia powstała dzięki wspólnym wysiłkom starostwa żywieckiego, Caritas diecezjalnej i radziechowskiej parafii św. Marcina.

Pod skrzydłem AniołaKlub Samopomocy użytkuje budynek parafialny zwany jako Dom Pielgrzyma wybudowany wspólnymi wysiłkami parafian i licznych sponsorów.
Dwa lata temu pojawił się pomysł czy dobrym pomysłem nie byłoby wykorzystanie tego obiektu na taki właśnie cel. Potrzeby w Powiecie Żywieckim są ogromne. Klub ten jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim, które ukończyły obowiązek szkolny, a więc pomoc Szkoły Życia już nie wchodzi w grę. Takich osób w naszym Powiecie po przeprowadzeniu ankiet i badań jest kilkaset. Nasz Dom w Radziechowach docelowo ma przyjąć 25 osób, a więc jest to kropla w morzu potrzeb. Ale pierwszy krok został zrobiony.

Trwały prace remontowo budowlane w celu przystosowania Domu Pielgrzyma na potrzeby osób niepełnosprawnych i wolontariuszy. Po długim czasie udało się odebrać budynek tak, aby spełniał wszystkie wymogi dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Uroczyste otwarcie Klubu Samopomocy w naszej parafii miało miejsce 19 lutego, a więc w zeszły poniedziałek. Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas, PFRON oraz władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Byli obecni między innymi: biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz, proboszcz parafii św. Marcina w Radziechowach, ks. Piotr Pokojnikow, Andrzej Kalata – starosta powiatu żywieckiego, wraz z wicestarostą, Stanisławem Kucharczykiem, Jan Wroński – dyrektor PFRON Oddziału w Katowicach oraz wójtem Gminy Radziechowy-Wieprz, Maciejem Miką. Oczywiście byli obecni najważniejsi „goście“ albo raczej „gospodarze“, a więc osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi opiekunami. Rodzice nie kryli radości, że wreszcie udało się dokonać czegoś tak wspaniałego dla ich pociech.

Życzymy wszystkim korzystającym z Klubu Samopomocy wielu chwil radości i zadowolenia i sukcesów w działaniach rehabilitacyjnych. Niech ten Klub będzie pierwszym krokiem do polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych jak i ich rodzin. Niech wiedzą, że nie są sami.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przystosowaniu budynku oraz przyczynili się do otwarcia pierwszego w naszym powiecie Klubu Samopomocy.
Dodano: 24-02-2018

Przeczytaj inne

Wniebowstąpienie Pańskie

Wniebowstąpienie Pańskie

Dodano: 27.05.2022
Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół Katolicki świętuje Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia. Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach.
Patronowie diezecji bielsko-żywieckiej - św. Maksymilian Maria Kolbe

Patronowie diezecji bielsko-żywieckiej - św. Maksymilian Maria Kolbe

Dodano: 05.08.2021
Święty Maksymilian Maria Kolbe Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli koło Łodzi. Rodzice, Juliusz i Marianna z Dąbrowskich, należeli do III Zakonu św. Franciszka. Trudnili się tkactwem chałupniczym, ale z powodu ciężkich warunków materialnych musieli zwinąć warsztat i przenieść się najpierw do Łodzi, a potem do Pabianic. Tam ojciec podjął pracę w fabryce; matka prowadziła sklepik, dorabiając sobie jako położna.
Każdy z Nas może być Płatkiem Żywej Róży...

Każdy z Nas może być Płatkiem Żywej Róży...

Dodano: 30.08.2020
"Każdy z Nas może być Płatkiem Żywej Róży…" mówi ks. Stanisław Opiekun Kół Żywego Różańca w naszej Wspólnocie Parafialnej.
Ferie z Parafią 2020

Ferie z Parafią 2020

Dodano: 19.01.2020
Nasza Parafia jak co roku organizowała Ferie z Parafią, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.