Klub Samopomocy "Pod Skrzydłem Anioła"

W ostatnim czasie w naszej parafii zaczął działać Klub Samopomocy dla osób niepełnosprawnych „Pod Skrzydłem Anioła“. Dzienna placówka pomocy dla osób z orzeczonym głębokim stopniem upośledzenia powstała dzięki wspólnym wysiłkom starostwa żywieckiego, Caritas diecezjalnej i radziechowskiej parafii św. Marcina.

Pod skrzydłem AniołaKlub Samopomocy użytkuje budynek parafialny zwany jako Dom Pielgrzyma wybudowany wspólnymi wysiłkami parafian i licznych sponsorów.
Dwa lata temu pojawił się pomysł czy dobrym pomysłem nie byłoby wykorzystanie tego obiektu na taki właśnie cel. Potrzeby w Powiecie Żywieckim są ogromne. Klub ten jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych umysłowo w stopniu głębokim, które ukończyły obowiązek szkolny, a więc pomoc Szkoły Życia już nie wchodzi w grę. Takich osób w naszym Powiecie po przeprowadzeniu ankiet i badań jest kilkaset. Nasz Dom w Radziechowach docelowo ma przyjąć 25 osób, a więc jest to kropla w morzu potrzeb. Ale pierwszy krok został zrobiony.

Trwały prace remontowo budowlane w celu przystosowania Domu Pielgrzyma na potrzeby osób niepełnosprawnych i wolontariuszy. Po długim czasie udało się odebrać budynek tak, aby spełniał wszystkie wymogi dostosowane do osób niepełnosprawnych.

Uroczyste otwarcie Klubu Samopomocy w naszej parafii miało miejsce 19 lutego, a więc w zeszły poniedziałek. Uroczystego otwarcia dokonali przedstawiciele Diecezji Bielsko-Żywieckiej, Caritas, PFRON oraz władz centralnych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Byli obecni między innymi: biskup pomocniczy diecezji bielsko-żywieckiej Piotr Greger, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, wicewojewoda śląski, Jan Chrząszcz, proboszcz parafii św. Marcina w Radziechowach, ks. Piotr Pokojnikow, Andrzej Kalata – starosta powiatu żywieckiego, wraz z wicestarostą, Stanisławem Kucharczykiem, Jan Wroński – dyrektor PFRON Oddziału w Katowicach oraz wójtem Gminy Radziechowy-Wieprz, Maciejem Miką. Oczywiście byli obecni najważniejsi „goście“ albo raczej „gospodarze“, a więc osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi opiekunami. Rodzice nie kryli radości, że wreszcie udało się dokonać czegoś tak wspaniałego dla ich pociech.

Życzymy wszystkim korzystającym z Klubu Samopomocy wielu chwil radości i zadowolenia i sukcesów w działaniach rehabilitacyjnych. Niech ten Klub będzie pierwszym krokiem do polepszenia sytuacji osób niepełnosprawnych jak i ich rodzin. Niech wiedzą, że nie są sami.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu i przystosowaniu budynku oraz przyczynili się do otwarcia pierwszego w naszym powiecie Klubu Samopomocy.
Dodano: 24-02-2018

Trójca Święta

Dodano: 06.06.2020
Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Żadna inna religia tej tajemnicy nie podaje do wierzenia. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy.
Boskie Dzieciątko - nowe życie

Dodano: 22.12.2019
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas szczególny. Chyba nic tak nie łączy ludzi, jak właśnie te święta. Chciałabym się jednak skupić na tym, co w nich powinno nas łączyć w sposób wyjątkowy, najpiękniejszy.
16 lipca - Najświętsza Maryja Panna z góry Karmel, Szkaplerz karmelitański

Dodano: 13.07.2019
To wspomnienie zwraca nas ku Maryi objawiającej się na górze Karmel, znanej już z tekstów Starego Testamentu - z historii proroka Eliasza (1 Krl 17, 1 - 2 Krl 2, 25). W XII wieku po Chrystusie do Europy przybyli, prześladowani przez Turków, duchowi synowie Eliasza, prowadzący życie kontemplacyjne na Karmelu.
Środa Popielcowa i Wielki Post

Dodano: 10.02.2018
W tym roku w 14 lutego wypada Środa Popielcowa jest to dzień, który rozpoczyna w Kościele katolickim okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. Ta uroczystość ma pobudzić katolików do podjęcia zdecydowanej drogi osobistej odnowy i nawrócenia.