+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Drugi Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

15 kwietnia 2018

CO TO JEST BIBLIA?

„Biblia, nazywana również Pismem Świętym - jest to zbiór ksiąg, stanowiących spójne przesłanie Boga do ludzi.
Wyróżnia się w niej:
Stary Testament - ogół ksiąg spisanych przed narodzeniem Jezusa,

Nowy Testament - ogół ksiąg spisany po narodzeniu Jezusa.
Głównym autorem Biblii jest Bóg, jednak pod Jego natchnieniem poszczególne księgi były spisywane przez ludzi.
Łącznie wyróżnia się około 40 osób które spisywały Biblię.
Mało tego: odbywało się to na trzech różnych kontynentach - w Europie, Azji i Afryce, na przestrzeni około 1,5 tysiąca lat.

CEL ISTNIENIA BIBLII

Biblia została dana ludziom w konkretnym celu. Nie po to, żeby zaspokoić ludzką ciekawość, czy pobudzić do niezwykłych myśli filozoficznych. Została dana po to, żeby wyjaśnić człowiekowi drogę ratunku - zwanego w teologii "zbawieniem".

ZUPEŁNIE INNA KSIĘGA

BibliaBiblie, które mamy w naszych domach, wyglądają, jak zwykła książka. Ładnie oprawiona - może całkiem dobrze prezentować się na półce. Często też spotykamy Biblie w postaci strony internetowej! Na dodatek przy zakupie możemy sobie wybrać wersję językową - jednego z ponad 2000 języków i dialektów...

Mimo to treść Biblii jest zupełnie inna.
Nasz świat wydaje się, jakby "przyspieszył". Bombardował nas kolorowymi światłami wyświetlaczy ze wszelkiego rodzaju gadżetów elektronicznych, kompozycjami dźwięku i obrazu, które co chwilę wprawiają nas w zachwyt. Ktoś kiedyś nieco złośliwie skomentował, że współczesne społeczeństwo z powrotem zamienia się w cywilizację obrazkową, gdzie nikomu nie chce się czytać długich tekstów - wolą oglądać specjalnie przygotowane multimedia, które będą utrzymywać ich umysł w skupieniu...
Chyba dlatego właśnie w dzisiejszych czasach Biblia będzie dla nas zaskoczeniem. Choćbyśmy zapisali ją na nowoczesnych nośnikach, nagrali w formie dźwięku... jej treść jest wciąż taka sama, jak dawniej.
Poznawanie Biblii zawsze będzie dziwną przygodą, jakby wyprawą w inny świat, gdzie ludzie rozumują inaczej, gdzie czas nie pędzi, jak szalony...
Poznawanie Biblii może być doświadczeniem działania samego Boga, który może wlać w nasz umysł spokój, dobre myśli, nadzieję...
Chyba dlatego warto sięgnąć po i do Biblii.“


Przedruk fragmentu artykułu z http://www.biblijny.net
Dodano: 14-04-2018

Przeczytaj inne

Zesłanie Ducha Świętego

Zesłanie Ducha Świętego

Dodano: 25.05.2023
Ze wszystkich świąt kościelnych najuroczyściej obchodzona była w Polsce Wielkanoc, potem Boże Narodzenie, a trzecie miejsce wśród uroczystości dorocznych zajmowało Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki, do których przyłączono szczątki różnych lechickich zwyczajów i obrzędów wiosennych, jak np. obchodzenie granic "z królową" na Kujawach, wybierania "króla pasterzy", a na Podlasiu "wołowe wesele".
"Święta codzienność" - po co nam Wielki Post?

"Święta codzienność" - po co nam Wielki Post?

Dodano: 24.02.2023
Jeszcze nie tak dawno w kościele śpiewaliśmy kolędy, a już od Środy Popielcowej, w kościołach rozbrzmiewają się pieśni pokutne. Rozpocznie się Wielki Post. Dlaczego Wielki i dlaczego post? Dlaczego powtarzamy ten – dla wielu przygnębiający – okres każdego roku? 1. Po co Wielki Post? Wielki Post to czas przygotowania na obchody najważniejszej uroczystości dla chrześcijan, czyli Wielkiej Nocy, inaczej Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, w czasie której wspominamy i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.
Historia powstania Róż Żywego Różańca

Historia powstania Róż Żywego Różańca

Dodano: 08.08.2020
Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem.
Adwent

Adwent

Dodano: 15.12.2018
Adwent (z łac. adventus - przyjście, przybycie) to okres w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od I Nieszporów niedzieli po sobocie XXXIV tygodnia Okresu Zwykłego, a kończy przed I Nieszporami uroczystości Narodzenia Pańskiego w wieczór 24 grudnia. Trwa od 23 do 28 dni i obejmuje cztery kolejne niedziele przed 25 grudnia. Stanowi pierwszy okres w każdym nowym roku liturgicznym.