+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Drugi Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego

15 kwietnia 2018

CO TO JEST BIBLIA?

„Biblia, nazywana również Pismem Świętym - jest to zbiór ksiąg, stanowiących spójne przesłanie Boga do ludzi.
Wyróżnia się w niej:
Stary Testament - ogół ksiąg spisanych przed narodzeniem Jezusa,

Nowy Testament - ogół ksiąg spisany po narodzeniu Jezusa.
Głównym autorem Biblii jest Bóg, jednak pod Jego natchnieniem poszczególne księgi były spisywane przez ludzi.
Łącznie wyróżnia się około 40 osób które spisywały Biblię.
Mało tego: odbywało się to na trzech różnych kontynentach - w Europie, Azji i Afryce, na przestrzeni około 1,5 tysiąca lat.

CEL ISTNIENIA BIBLII

Biblia została dana ludziom w konkretnym celu. Nie po to, żeby zaspokoić ludzką ciekawość, czy pobudzić do niezwykłych myśli filozoficznych. Została dana po to, żeby wyjaśnić człowiekowi drogę ratunku - zwanego w teologii "zbawieniem".

ZUPEŁNIE INNA KSIĘGA

BibliaBiblie, które mamy w naszych domach, wyglądają, jak zwykła książka. Ładnie oprawiona - może całkiem dobrze prezentować się na półce. Często też spotykamy Biblie w postaci strony internetowej! Na dodatek przy zakupie możemy sobie wybrać wersję językową - jednego z ponad 2000 języków i dialektów...

Mimo to treść Biblii jest zupełnie inna.
Nasz świat wydaje się, jakby "przyspieszył". Bombardował nas kolorowymi światłami wyświetlaczy ze wszelkiego rodzaju gadżetów elektronicznych, kompozycjami dźwięku i obrazu, które co chwilę wprawiają nas w zachwyt. Ktoś kiedyś nieco złośliwie skomentował, że współczesne społeczeństwo z powrotem zamienia się w cywilizację obrazkową, gdzie nikomu nie chce się czytać długich tekstów - wolą oglądać specjalnie przygotowane multimedia, które będą utrzymywać ich umysł w skupieniu...
Chyba dlatego właśnie w dzisiejszych czasach Biblia będzie dla nas zaskoczeniem. Choćbyśmy zapisali ją na nowoczesnych nośnikach, nagrali w formie dźwięku... jej treść jest wciąż taka sama, jak dawniej.
Poznawanie Biblii zawsze będzie dziwną przygodą, jakby wyprawą w inny świat, gdzie ludzie rozumują inaczej, gdzie czas nie pędzi, jak szalony...
Poznawanie Biblii może być doświadczeniem działania samego Boga, który może wlać w nasz umysł spokój, dobre myśli, nadzieję...
Chyba dlatego warto sięgnąć po i do Biblii.“


Przedruk fragmentu artykułu z http://www.biblijny.net
Dodano: 14-04-2018

Przeczytaj inne

XIV Tydzień Biblijny - Niedziela Biblijna - 1.05.2022

XIV Tydzień Biblijny - Niedziela Biblijna - 1.05.2022

Dodano: 30.04.2022
W dniach 1-7 maja 2022 przeżywamy Tydzień Biblijny. Jego celem jest ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Słowa Bożego w życiu Kościoła i w naszym osobistym życiu. Dzisiejsza z 3 Niedzieli Wielkanocnej Ewangelia opisuje nam kolejne spotkanie Zmartwychwstałego Pana ze swymi uczniami. Apostołowie z Piotrem pracowali ciężko całą noc.
23 września - Święty Pio z Pietrelciny, prezbiter

23 września - Święty Pio z Pietrelciny, prezbiter

Dodano: 17.09.2021
Francesco Forgione urodził się w Pietrelcinie (na południu Włoch) 25 maja 1887 r. Już w dzieciństwie szukał samotności i często oddawał się modlitwie i rozmyślaniu. Gdy miał 5 lat, objawił mu się po raz pierwszy Jezus. W wieku 16 lat Franciszek przyjął habit kapucyński i otrzymał zakonne imię Pio. Rok później złożył śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W 1910 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii 28.09.2019

Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii 28.09.2019

Dodano: 05.10.2019
28 września 2019 roku nasi parafianie w autokarze pełnym śpiewów i radości wyruszyli do Kalwarii na 12. Pielgrzymkę Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa zaczerpnięte z modlitwy do św. Melchiora Grodzieckiego: "Poznawać wolę Boga i odważnie ją wypełniać".
Ks. biskup Tadeusz Pieronek

Ks. biskup Tadeusz Pieronek

Dodano: 05.01.2019
Śp. Ks. Bp Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach. Syn Władysława Pieronka i Pauliny z domu Wolny. Na chrzcie otrzymał imiona Tadeusz Władysław. W czasie okupacji rodzinę wysiedlono na Lubelszczyznę. Wraz z bratem uniknął wysiedlenia przenosząc się na plebanię w Kętach, gdzie proboszczem był jego wujek ks.  Jan Wolny.