Św. Florian - święto naszych strażaków

StrażacyDzień 4 maja w Kościele jest obchodzony jako święto św. Floriana męczennika. Jest on patronem przede wszystkim Strażaków, czyli tych, którzy śpieszą nam z pomocą w różnych sytuacjach. Są zawsze na posterunku. Są na STRAŻY.

W naszej wspólnocie parafialnej uroczyste obchody Święta Strażaków odbyły się w niedzielę 6 maja na Mszy o godzinie 11:30. Mszy przewodniczył ks. Marcin Suchanek.

Do kościoła tłumnie przybyli strażacy w mundurach, poczty sztandarowe Strażaków, Górników i Związku Podhalan. Przy dźwiękach muzyki płynącej z płuc orkiestry wmaszerowali do naszej świątyni. Eucharystia w intencji Strażaków i ich rodzin wyrażała dziękczynenie za ich posługę i była okazją do poproszenia o dalsze błogosławieństwo Boże i opiekę ich patrona św. Floriana.

Ta uroczystość jest okazją dla wszystkich parafian i mieszkańców Radziechów do tego, aby podziękowali Strażakom za ich całoroczną służbe i trzymanie warty nad naszymi domostwami. Ale nie tylko. Mogliśmy usłyszeć o tym jak to powołanie, bo nie można mówić tu o pracy, jest wielkim zadaniem w duchu odpowiedzialności za siebie i innych. Często ryzykując własne życie ratują drugiego człowieka.

Patrząc na nich mogliśmy zobaczyć dumnych stojących na baczność strażaków w pięknych mundurach. Ale na codzień oni tak nie wyglądają. Są brudni, smierdzący dymem, pokrwawieni, pokrzywieni przez wysiłek by dotrzeć w jaknajtrudniejsze miejsca. Opuszczają swoje domy, swoich bliskich na dźwięk syreny by iść walczyć z wszystkimi żywiołami: ogniem, wodą, wiatrem, ziemią. Są zawsze tam gdzie najniebezpieczniej. Są na pierwszej linii ognia. Zawsze gotowi, Zawsze na wezwanie. Zawsze wierni swoim przyżeczeniom jako strażacy.

My, jako mieszkańcy Radziechów, powinniśmy zawsze o nich pamiętać i potrafić zauważyć i docenić ich wysyłek dla naszej społeczności. Dziękujmy Panu Bogu i św. Florianowi za to, że mamy takich strażaków. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, aby zawsze cali i zdrowi wracali do swoich bliskich.
Dodano: 12-05-2018

11 lutego - Światowy Dzień Chorego

Dodano: 02.02.2022
1 lutego br. po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Chorego. Ustanowił go Jan Paweł II dnia 13 maja 1992 r. w liście do ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia - kard. Fiorenzo Angeliniego. Wyznaczył wówczas jego datę na 11 lutego - wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Pierwszy taki dzień obchodzono właśnie w tym francuskim sanktuarium maryjnym. Podobnie będzie i w tym roku.
23 września - Święty Pio z Pietrelciny, prezbiter

Dodano: 17.09.2021
Francesco Forgione urodził się w Pietrelcinie (na południu Włoch) 25 maja 1887 r. Już w dzieciństwie szukał samotności i często oddawał się modlitwie i rozmyślaniu. Gdy miał 5 lat, objawił mu się po raz pierwszy Jezus. W wieku 16 lat Franciszek przyjął habit kapucyński i otrzymał zakonne imię Pio. Rok później złożył śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W 1910 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka

Dodano: 10.09.2021
Kardynał Stefan Wyszyński urodził się 3 Sierpnia 1901r. w Zuzeli nad Bugiem, gdy Polska była wciąż pod zaborami. Został wychowany w duchu miłości do Boga, Kościoła i Ojczyzny. Przygotowywał się do kapłaństwa w seminarium duchownym we Włocławku, gdzie okazało się, że choruje na poważne zapalenie płuc. Choroba postępowała tak szybko, że obawiano się, że nie dożyje święceń kapłańskich.
Dożynki 2018

Dodano: 22.09.2018
Wrzesień jest miesiącem w którym powoli zaczynamy zapominać o wakacjach bo trzeba było wrócić do szkoły. Odkopać tornister, piórnik. Zamknąć do szafy ręczniki plażowe i ciemne okulary. Bo wakacje się zakończyły. Ale wakacje to nie tylko odpoczynek.