Boże Ciało 2018

„Kto spożywa Moje Ciało i pije Moją Krew ma życie wieczne.“

Boże Ciało 2018Taką obietnicę daje nam Jezus na kartach Ewangelii. On zostawił nam swoje Ciało i Krew, jako pokarm dla nas, na drodze do Jego Królestwa. Pokrzepia nasze dusze, abyśmy nie osłabli w drodze i w walce z pokusami złego Ducha. Jako chrześcijanie, wpatrując się w białą hostię, widzimy nie tylko chleb, ale oczami wiary widzimy prawdziwe Ciało Jezusa.
Ta obecność Jezusa pod postacią chleba przypomina nam o tym, że Jezus chce być blisko nas, wspierać nas i towarzyszyć w trudach codzienności. My możemy Mu podziękować za Jego Ciało i Krew. W jaki spósób? Poprzez na przykład świadectwo wiary. Mogliśmy to uczynić poczas Uroczystości Najświetszego Ciała i Krwi Pana Jezusa potocznie zwanego Bożym Ciałem. Jezus Eucharystyczny wychodzi poza mury kościoła, by błogosławić nam pośród naszych ulic i domostw. Wyruszyliśmy w procesji za Jezusem, by prosić go o błogosławieństwo dla nas i naszych rodzin. Uroczystość Bożego Ciała w naszej parafii jest wspaniałą manifestacją naszej pobożności i wiary i zaangażowania w tę wiarę. Rzesze naszych parafian i przybyłych gości podażało za Jezusem. Panie w strojach ludowych niosące feretrony i sztandary, strażacy i górnicy niosący figurę Matki Bożej, górale niosący baldachim, dzieci sypiące kwiaty i dzwoniące na dzwonkach, dzieci w strojach pierwszokomunijnych, sztandary Górników, Strażaków, Górali, Róż Różańcowych, Szkoły oraz tłumy wyznawców Jezusa.

W tym roku, w rytm przygrywającej nam Orkiestry Radziechowskiej, wyruszyliśmy trasą, którą ostatnia procesja Bożego Ciała przebiegała kilkanaście lat temu, jeszcze kiedy proboszczem był ks. Prał. Stanisław Gawlik. Mieszkańcy placów, przez które wędrowaliśmy z Jezusem, udekorowali ją znakomicie poświęcając swoją pracę i swój czas. Przygotowali cztery przepiękne ołtarze, z których Jezus nam błogosławił. Modliliśmy się za całą parafię, za mieszkańców placów i rodzin, które przygotowały ołtarze i dekoracje drogi.

Ale procesja Bożego Ciała to nie koniec. Przez kolejne osiem dni przeżywaliśmy oktawę tejże uroczystości. Codziennie rano i wieczorem odbywały się procesje eucharystyczne, na które licznie przybywali nasi parafianie, i duzi i mali. Punktem kulmanacyjnym oktawy jest jej ostatni dzień. Święcimy wtedy zioła i kwiaty przyniesione do kościoła, aby były dla nas siłą i lekarstwem. Po mszy wieczornej odbyło się specjalne błogosławieństwo dzieci, które licznie razem ze swoimi bliskimi, przybyły do kościoła na zakończenie oktawy. Każdy mały wyznawca wiary w Jezusa po błogosławieństwie otrzymał czekoladę z okazji dnia dziecka oraz dziękując za obecność i zaangażowanie w oktawe Bożego Ciała. Pewnie część z nich nim dotarła do domu już miała oznaki na buzi, że czekolada była dobra

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA POMOC I ZAANGAŻOWANIE W UROCZYSTOŚĆ BOŻEGO CIAŁA ORAZ OKTAWE
Dodano: 09-06-2018

Panie przymnóż nam wiary

Dodano: 05.09.2020
Chodzę do spowiedzi od wielu lat, ale mam problem z jednoznacznym określeniem co jest grzechem ciężkim (śmiertelnym) a grzechem lekkim? - Karolina
Trójca Święta

Dodano: 06.06.2020
Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Żadna inna religia tej tajemnicy nie podaje do wierzenia. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy.
Święty Jan Maria Vianney, kapłan

Dodano: 28.07.2018
Jan urodził się w rodzinie ubogich wieśniaków w Dardilly koło Lyonu 8 maja 1786 r. Do I Komunii przystąpił potajemnie podczas Rewolucji Francuskiej w 1799 r. Po raz pierwszy przyjął Chrystusa do swego serca w szopie, zamienionej na prowizoryczną kaplicę, do której wejście dla ostrożności zasłonięto furą siana. Ponieważ szkoły parafialne były zamknięte, nauczył się czytać i pisać dopiero w wieku 17 lat.
Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu - pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci

Dodano: 18.11.2017
Historia Pierśćca na stałe związała się z kultem św. Mikołaja, przedstawionego w niepozornej figurze. Wioska istniała najprawdopodobniej ż w XIII wieku. Pierwsza kaplica poświęcona Świętemu powstała w XIV w. W 1616 r. pożar strawił całą wieś - ocalała jedynie figura. W czasie wojen religijnych straciła ramiona i nogi. Ręce dorobiono, a nóg nie trzeba. Od 200 lat wierni ubierają ją w szaty zależne od okresu liturgicznego. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościół pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim - luteranie nie dedykują świątyń świętym.