Sacroklimaty. Maryja niejedno ma imię.

Choć większość pielgrzymujących dotarła już na Jasną Górę, to sierpień kojarzący się z odwiedzaniem miejsc kultu religijnego wciąż trwa. Sanktuaria Maryjne, tak liczne w naszym kraju, kryją się w urokliwych zakątkach Polski.

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

W tej małej miejscowości pośrodku bieszczadzkich szlaków pierwotnie znajdowała się cerkiew Św. Męczennicy Paraskiewii. Świątynia od 1948 roku użytkowana jest jako parafialny kościół rzymskokatolicki, a jej pierwszy proboszcz z pomocą oficera wojska polskiego dokonali przeniesienia ikony Matki Bożej Pięknej Miłości z cerkwi w Łopience, dziś opustoszałej wsi. Dzięki staraniom miejscowych cerkiew jest stopniowo remontowana, a w pierwszą niedzielę października odbywa się tam odpust. 11 września 1999 roku miała miejsce uroczysta Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej. W okolicy sanktuarium znajduje się też Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Cudowne Źródełko oraz Grota Matki Bożej.

Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie

Tuż nieopodal Warszawy swoje miejsce znalazła Matka Boża tęskniąca, przed której wizerunkiem od ponad trzystu lat wznoszone są modlitwy wiernych. Do rozkwitu kultu w kościele parafialnym św. Elżbiety, będącym jednocześnie Sanktuarium Maryjnym, przyczyniła się koronacja obrazu w 1998 roku. Obraz jest jednym z niewielu przedstawiających Matkę Bożą bez dzieciątka, przez co jest wielowymiarowo interpretowany. Świadectwem kultu Matki Bożej Tęskniącej są liczne wota umieszczone przy obrazie i wymienione w protokołach powizytacyjnych od XVII w.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór w Skalniku

Kolejne na naszej pielgrzymkowej trasie podkarpackie sanktuarium. Parafia Skalnik należy do diecezji rzeszowskiej. Znajduje się w niej słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej, czczonej jako Królowej Gór. Początki kultu Matki Bożej Bolesnej sięgają prawdopodobnie przełomu XVII i XVIII wieku. Na przestrzeni lat do Skalnika pielgrzymowali, Polacy, Rusini, Łemkowie, a także Cyganie oraz mieszkańcy Słowacji, Czech i Moraw. Dopiero po wojnie miejscowy proboszcz powziął działania, by wznowić i rozwinąć kult Matki Bożej. Na przełomie 1958/59 roku obraz Matki Bożej został poddany konserwacji, a w 1962 roku kościół w Skalniku został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Bożej, Pani Gór i Opiekunki Rodzin. Prawie 40 lat później w 2007 roku cudowny obraz został koronowany.

Przedruk: https://stacja7.pl/kategoria/sacroklimaty/
Dodano: 25-08-2018

25 lipca - św. Krzysztof, patron podróżujących i kierowców

Dodano: 23.07.2021
Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa". O życiu św. Krzysztofa brak pewnych wiadomości. Według późniejszych, ale prawdopodobnych świadectw, opartych na tradycji, św. Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji.
Ferie z Parafią 2020

Dodano: 19.01.2020
Nasza Parafia jak co roku organizowała Ferie z Parafią, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Wizytacja kanoniczna 2019

Dodano: 24.11.2019
RADZIECHOWY - PARAFIA PW. ŚW. MARCINA Piątek - 15 listopada godz. 9.00 – Spotkanie z nauczycielami i dziećmi z Szkoły Podstawowej im. Ks. Prałata Stanisława Gawlika
Statystyka za rok 2018