Sacroklimaty. Maryja niejedno ma imię.

Choć większość pielgrzymujących dotarła już na Jasną Górę, to sierpień kojarzący się z odwiedzaniem miejsc kultu religijnego wciąż trwa. Sanktuaria Maryjne, tak liczne w naszym kraju, kryją się w urokliwych zakątkach Polski.

Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości w Polańczyku

W tej małej miejscowości pośrodku bieszczadzkich szlaków pierwotnie znajdowała się cerkiew Św. Męczennicy Paraskiewii. Świątynia od 1948 roku użytkowana jest jako parafialny kościół rzymskokatolicki, a jej pierwszy proboszcz z pomocą oficera wojska polskiego dokonali przeniesienia ikony Matki Bożej Pięknej Miłości z cerkwi w Łopience, dziś opustoszałej wsi. Dzięki staraniom miejscowych cerkiew jest stopniowo remontowana, a w pierwszą niedzielę października odbywa się tam odpust. 11 września 1999 roku miała miejsce uroczysta Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej. W okolicy sanktuarium znajduje się też Kaplica pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Cudowne Źródełko oraz Grota Matki Bożej.

Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie

Tuż nieopodal Warszawy swoje miejsce znalazła Matka Boża tęskniąca, przed której wizerunkiem od ponad trzystu lat wznoszone są modlitwy wiernych. Do rozkwitu kultu w kościele parafialnym św. Elżbiety, będącym jednocześnie Sanktuarium Maryjnym, przyczyniła się koronacja obrazu w 1998 roku. Obraz jest jednym z niewielu przedstawiających Matkę Bożą bez dzieciątka, przez co jest wielowymiarowo interpretowany. Świadectwem kultu Matki Bożej Tęskniącej są liczne wota umieszczone przy obrazie i wymienione w protokołach powizytacyjnych od XVII w.

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór w Skalniku

Kolejne na naszej pielgrzymkowej trasie podkarpackie sanktuarium. Parafia Skalnik należy do diecezji rzeszowskiej. Znajduje się w niej słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej, czczonej jako Królowej Gór. Początki kultu Matki Bożej Bolesnej sięgają prawdopodobnie przełomu XVII i XVIII wieku. Na przestrzeni lat do Skalnika pielgrzymowali, Polacy, Rusini, Łemkowie, a także Cyganie oraz mieszkańcy Słowacji, Czech i Moraw. Dopiero po wojnie miejscowy proboszcz powziął działania, by wznowić i rozwinąć kult Matki Bożej. Na przełomie 1958/59 roku obraz Matki Bożej został poddany konserwacji, a w 1962 roku kościół w Skalniku został podniesiony do rangi Sanktuarium Matki Bożej, Pani Gór i Opiekunki Rodzin. Prawie 40 lat później w 2007 roku cudowny obraz został koronowany.

Przedruk: https://stacja7.pl/kategoria/sacroklimaty/
Dodano: 25-08-2018

Chrzest Pański

Dodano: 07.01.2022
W niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (w naszej tradycji bardziej rozpowszechniona jest nazwa święta Trzech Króli) przypada święto Chrztu Pana Jezusa. Zamyka ono okres świętowania Bożego Narodzenia. Najstarszej tradycji tego święta należy szukać w liturgii Kościoła wschodniego, ponieważ (pomimo wyraźnego udokumentowania w Ewangeliach) chrzest Jezusa nie posiadał w liturgii rzymskiej oddzielnego święta.
Uroczystość świętej Bożej Rodzicielki

Dodano: 28.12.2019
1 stycznia – w ostatni dzień oktawy Bożego Narodzenia a zarazem pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego Kościół katolicki obchodzi uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Ponadto 1 stycznia Kościół obchodzi Światowy Dzień Pokoju, ustanowiony w 1968 r. przez papieża Pawła VI.
Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Dodano: 07.12.2019
Prawda o Niepokalanym Poczęciu Maryi jest dogmatem wiary. Ogłosił go uroczyście 8 grudnia 1854 r. bullą Ineffabilis Deus papież Pius IX w bazylice św. Piotra w Rzymie w obecności 54 kardynałów i 140 arcybiskupów i biskupów.
Wielkość różańca

Dodano: 13.10.2018
W różańcu tkwi wielka siła Różaniec jest liną, która łączy ziemię z niebem. Pomaga nam, abyśmy nie zgubili się na drodze do wieczności. Można mówić o nim długo, ale żeby odkryć jego prawdziwą wartość, trzeba najpierw wziąć go do ręki. Okazja właśnie się nadarza.