Wielkość różańca

W różańcu tkwi wielka siła

Różaniec jest liną, która łączy ziemię z niebem. Pomaga nam, abyśmy nie zgubili się na drodze do wieczności. Można mówić o nim długo, ale żeby odkryć jego prawdziwą wartość, trzeba najpierw wziąć go do ręki. Okazja właśnie się nadarza.

Modlitwa różańcowa jest chyba jedną z najbardziej popularnych form modlitwy. Zna ją każdy, mały i duży, wykształcony i prosty. Widok człowieka z różańcem w rękach ma w sobie wiele piękna i dobrze świadczy o tej osobie. Ile łask i siły zostało nam nim wyproszone wie tylko… Maryja. Przez Jej wstawiennictwo codziennie modlą się poszczególnymi tajemnicami miliony ludzi. Warto dołączyć do tego grona. Niech zaczynający się właśnie październik będzie zachętą do ponownego odkrycia różańca. Ta modlitwa naprawdę nas zmienia.

Szkoła Maryi

Róże różańcoweSwoje doświadczenia związane z różańcem Małgorzata Mikitiuk z Legionu Maryi poprzedza słowami bł. Jana Pawła II:
Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dajcie się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczenie głębi Jego miłości.
Mojej rozmówczyni ta modlitwa nie sprawia trudności. Pani Małgosia dostrzega też jej piękno.
Różaniec jest dla mnie siłą, która podtrzymuje na duchu, pomaga i daje nadzieję. Nasze życie przesuwa się powoli, tak jak paciorki różańca. W tym, co przeżyła Maryja, w poszczególnych tajemnicach możemy odnajdywać momenty z własnego życia. Przez różaniec Matka Boża pokazuje, jak nie zgubić się na krętych drogach naszej codzienności. Różaniec to zaplecze duchowe dla mnie i moich bliskich - mówi M. Mikitiuk.

Chleb powszedni dla duszy

Po różaniec chętnie i z wiarą sięga też nauczycielka Elżbieta Wojtysiak.
Różaniec jest ucieczką przed trudnościami, jakie co dnia spotykam, i bronią przed lękiem, że nie podołam piętrzącym się przeciwnościom. Po różaniec sięgam codziennie, tak jak po chleb. Chcę rozmawiać z Matką Chrystusa, która jest także moją Matką. Rozważając kolejne tajemnice różańca, opowiadam Jej o swoich problemach i radościach. Proszę o pomoc i wstawiennictwo w sprawach trudnych, które mnie przerastają i którym nie potrafię sprostać - opowiada.
Przyznaje, że nie zawsze udaje się jej odmówić cały różaniec, ale stara się, by każdego dnia pomodlić się chociaż jego cząstką albo dziesiątką. Robi to nie tylko w domu. Pani Elżbieta nosi obrączkę różańcową i dzięki temu może modlić się w każdym momencie, np. w drodze do pracy.
Różańcowa jest lekarstwem na wszystkie dolegliwości, przywraca mi wewnętrzny spokój, daje radość, wyciszenie i ukojenie. Pomaga też odzyskać siłę do pokonywania swoich słabości. Przez tę modlitwę zanoszę prośby, ale także dziękuje, bo mam za co. Moja modlitwa była i jest zawsze wysłuchana, nigdy nie zostałam pozostawiona bez pomocy. Przez wstawiennictwo Matki Bożej wyprosiłam wiele łask dla swoich dzieci i całej rodziny - wyjaśnia.
Tegoroczny październik może być okazją do różańcowego rachunku sumienia. Warto odpowiedzieć sobie na pytania: jak często sięgam po koronkę, czy chętnie biorę udział w nabożeństwach różańcowych i czy modlę się za innych. A może warto byłoby pomyśleć o włączeniu się do koła żywego różańca? Pamięć modlitewna i oddawanie drugiego człowieka Jezusowi przez Maryję kiedyś zaprocentują.
Dodano: 13-10-2018

23 września - Święty Pio z Pietrelciny, prezbiter

Dodano: 17.09.2021
Francesco Forgione urodził się w Pietrelcinie (na południu Włoch) 25 maja 1887 r. Już w dzieciństwie szukał samotności i często oddawał się modlitwie i rozmyślaniu. Gdy miał 5 lat, objawił mu się po raz pierwszy Jezus. W wieku 16 lat Franciszek przyjął habit kapucyński i otrzymał zakonne imię Pio. Rok później złożył śluby zakonne i rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne. W 1910 r. przyjął święcenia kapłańskie.
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Dodano: 19.05.2021
Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.
Ks. biskup Tadeusz Pieronek

Dodano: 05.01.2019
Śp. Ks. Bp Tadeusz Pieronek urodził się 24 października 1934 r. w Radziechowach. Syn Władysława Pieronka i Pauliny z domu Wolny. Na chrzcie otrzymał imiona Tadeusz Władysław. W czasie okupacji rodzinę wysiedlono na Lubelszczyznę. Wraz z bratem uniknął wysiedlenia przenosząc się na plebanię w Kętach, gdzie proboszczem był jego wujek ks.  Jan Wolny.
Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

Dodano: 06.10.2018
Pod hasłem "Polska rodziną silna", w sobotę 22 września pod przewodnictwem duchowym Ks. Sławomira, rodziny naszej parafii pielgrzymowały do Matki Bożej Kalwaryjskiej, biorąc udział w XI Pielgrzymce Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Kalwarii Zebrzydowskiej.