Wielkość różańca

W różańcu tkwi wielka siła

Różaniec jest liną, która łączy ziemię z niebem. Pomaga nam, abyśmy nie zgubili się na drodze do wieczności. Można mówić o nim długo, ale żeby odkryć jego prawdziwą wartość, trzeba najpierw wziąć go do ręki. Okazja właśnie się nadarza.

Modlitwa różańcowa jest chyba jedną z najbardziej popularnych form modlitwy. Zna ją każdy, mały i duży, wykształcony i prosty. Widok człowieka z różańcem w rękach ma w sobie wiele piękna i dobrze świadczy o tej osobie. Ile łask i siły zostało nam nim wyproszone wie tylko… Maryja. Przez Jej wstawiennictwo codziennie modlą się poszczególnymi tajemnicami miliony ludzi. Warto dołączyć do tego grona. Niech zaczynający się właśnie październik będzie zachętą do ponownego odkrycia różańca. Ta modlitwa naprawdę nas zmienia.

Szkoła Maryi

Róże różańcoweSwoje doświadczenia związane z różańcem Małgorzata Mikitiuk z Legionu Maryi poprzedza słowami bł. Jana Pawła II:
Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dajcie się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczenie głębi Jego miłości.
Mojej rozmówczyni ta modlitwa nie sprawia trudności. Pani Małgosia dostrzega też jej piękno.
Różaniec jest dla mnie siłą, która podtrzymuje na duchu, pomaga i daje nadzieję. Nasze życie przesuwa się powoli, tak jak paciorki różańca. W tym, co przeżyła Maryja, w poszczególnych tajemnicach możemy odnajdywać momenty z własnego życia. Przez różaniec Matka Boża pokazuje, jak nie zgubić się na krętych drogach naszej codzienności. Różaniec to zaplecze duchowe dla mnie i moich bliskich - mówi M. Mikitiuk.

Chleb powszedni dla duszy

Po różaniec chętnie i z wiarą sięga też nauczycielka Elżbieta Wojtysiak.
Różaniec jest ucieczką przed trudnościami, jakie co dnia spotykam, i bronią przed lękiem, że nie podołam piętrzącym się przeciwnościom. Po różaniec sięgam codziennie, tak jak po chleb. Chcę rozmawiać z Matką Chrystusa, która jest także moją Matką. Rozważając kolejne tajemnice różańca, opowiadam Jej o swoich problemach i radościach. Proszę o pomoc i wstawiennictwo w sprawach trudnych, które mnie przerastają i którym nie potrafię sprostać - opowiada.
Przyznaje, że nie zawsze udaje się jej odmówić cały różaniec, ale stara się, by każdego dnia pomodlić się chociaż jego cząstką albo dziesiątką. Robi to nie tylko w domu. Pani Elżbieta nosi obrączkę różańcową i dzięki temu może modlić się w każdym momencie, np. w drodze do pracy.
Różańcowa jest lekarstwem na wszystkie dolegliwości, przywraca mi wewnętrzny spokój, daje radość, wyciszenie i ukojenie. Pomaga też odzyskać siłę do pokonywania swoich słabości. Przez tę modlitwę zanoszę prośby, ale także dziękuje, bo mam za co. Moja modlitwa była i jest zawsze wysłuchana, nigdy nie zostałam pozostawiona bez pomocy. Przez wstawiennictwo Matki Bożej wyprosiłam wiele łask dla swoich dzieci i całej rodziny - wyjaśnia.
Tegoroczny październik może być okazją do różańcowego rachunku sumienia. Warto odpowiedzieć sobie na pytania: jak często sięgam po koronkę, czy chętnie biorę udział w nabożeństwach różańcowych i czy modlę się za innych. A może warto byłoby pomyśleć o włączeniu się do koła żywego różańca? Pamięć modlitewna i oddawanie drugiego człowieka Jezusowi przez Maryję kiedyś zaprocentują.
Dodano: 13-10-2018

Co daje Eucharystia? 10 skutków w życiu tego, kto Ją przyjmuje

Dodano: 18.06.2021
Zobacz, czego możesz doświadczyć już dzisiaj. Eucharystii nie da się w życiu niczym zastąpić. Jedność z Chrystusem Eucharystia to zamieszkanie w Nim i Jego zamieszkanie w nas.
Pielgrzymka Rodzin do Kalwarii 28.09.2019

Dodano: 05.10.2019
28 września 2019 roku nasi parafianie w autokarze pełnym śpiewów i radości wyruszyli do Kalwarii na 12. Pielgrzymkę Rodzin Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa zaczerpnięte z modlitwy do św. Melchiora Grodzieckiego: "Poznawać wolę Boga i odważnie ją wypełniać".
Ferie zimowe - obóz narciarski Zwardoń 2019

Dodano: 09.03.2019
Tegoroczne ferie dla naszego województwa śląskiego zaczynały sie w ostatniej turze ferii zimowych w naszym kraju. Strasznie długo musieliśmy czekać na te ferie. Każdy wyczekiwał ich z niecierpliwością. I Doczekaliśmy się.
Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu - pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci

Dodano: 18.11.2017
Historia Pierśćca na stałe związała się z kultem św. Mikołaja, przedstawionego w niepozornej figurze. Wioska istniała najprawdopodobniej ż w XIII wieku. Pierwsza kaplica poświęcona Świętemu powstała w XIV w. W 1616 r. pożar strawił całą wieś - ocalała jedynie figura. W czasie wojen religijnych straciła ramiona i nogi. Ręce dorobiono, a nóg nie trzeba. Od 200 lat wierni ubierają ją w szaty zależne od okresu liturgicznego. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościół pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim - luteranie nie dedykują świątyń świętym.