Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu - pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci

Sanktuarium w Pierśćcu
Sanktuarium św. Mikołaja
Historia Pierśćca na stałe związała się z kultem św. Mikołaja, przedstawionego w niepozornej figurze. Wioska istniała najprawdopodobniej ż w XIII wieku. Pierwsza kaplica poświęcona Świętemu powstała w XIV w. W 1616 r. pożar strawił całą wieś - ocalała jedynie figura. W czasie wojen religijnych straciła ramiona i nogi. Ręce dorobiono, a nóg nie trzeba. Od 200 lat wierni ubierają ją w szaty zależne od okresu liturgicznego. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościół pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim - luteranie nie dedykują świątyń świętym.
W 1718 r. przeszedł on w ręce katolików. Samodzielna placówka duszpasterska powstała tu w 1785 r. Rozwój wiosek przynależnych do Pierśćca, a także wzrost ruchu pielgrzymkowego spowodowały potrzebę postawienia większej świątyni. Kościół wybudowano w ciągu roku i konsekrowano w 1889 r. W 1964 r. do Pierśćca z Bari kardynał Kominek przywiózł relikwie Świętego, które trafiły tam z tureckiej Miry w czasie wypraw krzyżowych.

Kult świętego Mikołaja Pierścieckiego jest ciągle żywy. Największą frekwencją cieszą się nabożeństwa wieczorne odprawiane w poniedziałki i czwartki. Nabożeństwa te połączone są ze śpiewem litanii oraz tradycyjnych i nowych pieśni do świętego Mikołaja. W pierścienieckim sanktuarium znajdują się również relikwie św. Mikołaja, które w 1963 roku przywiózł z Bari kard. Bolesław Kominek. W czasie odpustów i nabożeństw są one wystawiane i całowane przez wiernych.

Wierni, przybywający do sanktuarium wierzą jednak w nadprzyrodzoną moc figury św. Mikołaja. To dlatego po dziś dzień przynoszą do kościoła chusteczki oraz fragmenty ubrań i pocierają nimi otoczoną kultem figurkę. Mówią, że potem należy przyłożyć chusteczkę w chore miejsce i czekać na cudowne uzdrowienie. Wielu przekonuje, że pomaga. Sam proboszcz przyznaje, że zna osoby, które przyjechały do jego kościoła poważnie chore, a po jakimś czasie zdrowe wracały dziękować za cudowne uzdrowienie. Trzeba jednak bardzo mocno wierzyć. Bo to nie figura uzdrawia, to wiara czyni cuda. Cuda zdarzają się . Jak choćby uzdrowienie chłopca chorego na raka żołądka. Leżał już prawie na katafalku, ale ktoś podarował mu chusteczkę z Pierśćca i mały stanął na nogi. Lekarze byli w szoku. Dzisiaj dorosły już mężczyzna ciągle przyjeżdża do sanktuarium dziękować Mikołajowi za życie.

Ale ludzie przyjeżdżają do Pierśćca nie tylko dla cudów. — Chcę pokazać dzieciom, że prawdziwy św. Mikołaj to nie krasnal z dużym nosem i w śmiesznej czapce, który chodzi po ulicy i rozdaje cukierki. Prawdziwy św. Mikołaj to dostojny biskup Miry. Nie rozdaje prezentów, ale naprawdę czyni cuda - mówi jeden z pielgrzymów.

Nasza parafia organizuje pielgrzymkę do tego niezwykłego świętego, który, "wciąż rozdaje prezenty". Zapraszamy nie tylko członków Apostolstwa Dobrej Śmierci ale każdego, kto chce odwiedzić św. Mikołaja, uczestniczyć w nabożeństwach Dnia Skupienia, wrócić ubogaconym łaskami Świętego.
Dodano: 18-11-2017

Święci Apostołowie Piotr i Paweł

Dodano: 24.06.2022
To są Święci, którzy podczas życia ziemskiego użyźnili własną krwią Kościół: pili kielich Pański i stali się przyjaciółmi Boga". Tak o Świętych Piotrze i Pawle mówi antyfona na wejście z Mszału Rzymskiego, których to czcimy 29 czerwca. Liturgia łączy w jednej uroczystości: Piotra - głowę Kościoła i Pawła - Apostoła narodów. Obydwaj są żywym fundamentem Kościoła zbudowanego ich trudami, a w końcu użyźnionego ich męczeństwem.
Wszystko tu nosi imię św. Jana Pawła II

Dodano: 14.10.2021
O cudach, relikwiach i tańcu radości za dar Jana Pawła II opowiada ks. Łukasz Kobielus SMA, budowniczy pierwszej parafii w Afryce poświęconej świętemu Polakowi.   Dlaczego na patrona misji wybrał ksiądz Jana Pawła II? Wioska w Awandjelo na północy Togo pierwotnie była zamieszkiwana przez szarlatanów i czarowników, którzy do każdego pokroju ewangelizatorów podchodzili z dystansem. Do ewangelizacji tego zakątka trzeba było zatem wystartować w doborowym towarzystwie.
Ferie z Parafią 2020

Dodano: 19.01.2020
Nasza Parafia jak co roku organizowała Ferie z Parafią, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem.
Światowy Dzień Chorego w Radziechowach

Dodano: 17.02.2018
11 lutego każdego roku jest obchodzony jako Światowy Dzień Chorego. Został on ustanowiony przez papieża Jana Pawła II, który sam cierpiał na wiele chorób, ale też ludzi chorych bardzo umiłował. Zawsze o nich pamiętał i wspierał swoimi modlitwami i różnymi inicjatywami. Wybrał ten dzień nie bez powodu.