Święty Józef - Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny

W sprawie szczegółów życia św. Józefa musimy polegać na tym, co przekazały o nim Ewangelie. Poświęcają mu one łącznie 26 wierszy, a jego imię wymieniają 14 razy.
Osobą św. Józefa zajmują się wprawdzie bardzo żywo także apokryfy: Protoewangelia Jakuba (z w. II), Ewangelia Pseudo-Mateusza (w. VI), Ewangelia Narodzenia Maryi (w. IX), Ewangelia Tomasza (w. II) i Historia Józefa Cieśli (w. IV), opowiadając o rodzinie Józefa, jego małżeństwie, pracy i śmierci; zbyt wiele w nich jednak legend, by można je było traktować poważnie. Niewiele mówią one także o latach dzieciństwa i wczesnej młodości Józefa.

Józef pochodził z rodu króla Dawida. Wykazuje to św. Mateusz w genealogii przodków św. Józefa. Genealogię przytacza również św. Łukasz. Ta jednak różni się zasadniczo od tej, którą nam przekazuje św. Mateusz. Już Julian Afrykański (w. III) wyraża zdanie, że jest to genealogia Najświętszej Maryi Panny. Św. Łukasz, który podał nam tak wiele szczegółów z Jej życia, mógł nam przekazać i Jej rodowód. Na mocy prawa lewiratu św. Józef mógł być synem Jakuba, a równocześnie adoptowanym synem Helego, noszącego także w tradycji chrześcijańskiej imię Joachima, który był ojcem Najświętszej Panny. Tak więc genealogia przytoczona przez św. Łukasza wyliczałaby przodków Maryi rzeczywistych, a odnośnie do Józefa - jego przodków zalegalizowanych. Taka jest dzisiaj opinia przyjęta przez wielu biblistów.

Mimo wysokiego pochodzenia Józef nie posiadał żadnego majątku. Na życie zarabiał stolarstwem i pracą jako cieśla. Zdaniem św. Justyna (ok. 100 - ok. 166), który żył bardzo blisko czasów Apostołów, Józef wykonywał sochy drewniane i jarzma na woły. Przygotowywał więc narzędzia gospodarcze i rolnicze. Autor Pseudoewangelii Filipa (w. III) nazywa Józefa stolarzem.

Zaręczony z Maryją, Józef stanął przed tajemnicą cudownego poczęcia. Nie był według ciała ojcem Chrystusa. Był nim jednak według prawa żydowskiego jako prawomocny małżonek Maryi. Chociaż więc Maryja porodziła Pana Jezusa dziewiczo, to jednak wobec prawa żydowskiego i otoczenia Józef był uważany za ojca Pana Jezusa. Tak go też nazywają Ewangelie. W takiej sytuacji trzeba było wykazać, że Józef pochodził w prostej linii od króla Dawida, jak to zapowiadali prorocy.
Dodano: 16-03-2019

Historia powstania Róż Żywego Różańca

Dodano: 08.08.2020
Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem.
Jubileusz 30-lecia otrzymania świeceń kapłańskich  naszego księdza Proboszcza Piotra Pokojnikowa

Jubileusz 30-lecia otrzymania świeceń kapłańskich naszego księdza Proboszcza Piotra Pokojnikowa

Dodano: 25.05.2019
W ostatnią niedzielę w naszej parafii przeżywaliśmy wielką uroczystość. Nasz ks. Proboszcz Piotr Pokojnikow przeżywał swoją okrągłą 30 rocznicę święceń kapłańskich. Dla naszej wspólnoty parafialnej, był i jest to powód do wielkiej radości, gdyż posługa kapłańska jest, nam wierzącym, bardzo potrzebna. Kapłan swoją posługą pomaga nam być bliżej Boga.
Spływ kajakowy - Drawa 2018

Dodano: 18.08.2018
Również w tym roku grupa młodzieży z naszej parafii wolała spędzić wakacje w inny sposób niż leżenie na plaży i czterogwiazdkowe hotele. Wybrali szkołe przetrwania nad rzeką i w dziczy. W tym roku powróciliśmy na szlak naszej ulubionej rzeki, czyli Drawy. Zebrało się nas 26 osób, doświadczonych, ale też nie zabrakło nowicjuszy, którzy po raz pierwszy doświadczyli co to jest spływ kajakowy.
Pielgrzymka do Fatimy

Dodano: 25.02.2017
100 rocznica objawień Fatimskich-13 październik 2017 zakończenie uroczystości. Największe Sanktuaria Europy - La Salette - Lourdes –Santiago de Compostela – Fatima - Montserrat w terminie: 06 – 19.10.2017 1 dzień: wyjazd z Radziechów o godz. 4.00 całodzienny przejazd przez Słowację, Austrię, Włochy obiadokolacja, nocleg w hotelu okolice Padwy. 2 dzień: Śniadanie, przejazd przez Włochy, Francję, fascynująca wyprawa w wysokie Alpy do Sanktuarium Płaczącej Madonny w La Salette – wspaniała atmosfera do rozmyślań i modlitwy, Msza św. udziału w procesji ze świecami, obiadokolacja, nocleg w hotelu na terenie sanktuarium.