IX Tydzień Wychowania

My wszyscy – rodzice jako najważniejsi świadkowie wiary, duszpasterze i katecheci – jesteśmy odpowiedzialni przed Bogiem za rozwój wiary dzieci i młodzieży – piszą biskupi w liście pasterskim z okazji IX Tygodnia Wychowania, który jest od 15 do 21 września 2019 roku przeżywany pod hasłem „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?” (J 1, 38).

Szczególnie istotna jest relacja pomiędzy dzieckiem a jego pierwszymi i najważniejszymi wychowawcami, którymi są rodzice. „Braków w tej relacji – zwłaszcza w pierwszej fazie życia dziecka – nie da się całkowicie naprawić. Relacja z rodzicami jest dla dziecka źródłem zaspokojenia najważniejszej potrzeby – poczucia bezpieczeństwa i zaufania, warunkującej jego prawidłowy rozwój w dalszych latach życia” – czytamy w liście pasterskim.

„Dom w znaczeniu wychowawczym to nie budynek, lecz żywe więzi pomiędzy członkami rodziny” – dodają biskupi.

W procesie wychowawczym nic nie zastąpi prostych środków budowania relacji, które wymagają dziś ponownego odkrycia. Biskupi podkreślają: „Jakże istotne dla życia rodziny jest to, by być razem, wspierać się, szczerze ze sobą rozmawiać, wspólnie przeżywać radość niedziel i dni świątecznych, spożywać posiłki, spędzać razem czas wolny”.

Biskupi zwracają się do rodziców: „Starajcie się korzystać z wszelkich możliwych środków, by pomóc swoim dzieciom odkryć bliskość Boga. Niech Wasze słowa i czyny potwierdzają to, co o miłości Bożej pisze papież Franciszek: „Dla Niego [dla Boga] jesteś naprawdę cenny (…) Nie chce wyliczać twoich błędów (…) To miłość Pana, która wie więcej o powstawaniu niż upadkach, o pojednaniu niż zakazach, o dawaniu nowej szansy niż potępieniu, o przyszłości niż przeszłości” (Papież Franciszek, Adhortacja Christusvivit 115, 116)”.

„Źródłem siły we wszystkich sytuacjach życiowych jest doświadczenie bezwarunkowej miłości Boga” – czytamy w liście.

Biskupi podkreślają, że na początku nowego roku szkolnego należy szczególnie pamiętać o 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ten jeden z najtragiczniejszych rozdziałów w historii świata, pokazał też, do jakich zwycięstw zdolny jest człowiek. Wśród męczenników i ofiar tego okresu było wielu nauczycieli, pedagogów, którzy dali świadectwo swojej wiary i człowieczeństwa.

Na zakończenie listu pasterskiego biskupi życzą twórczego przeżycia IX Tygodnia Wychowania. Z serca błogosławią na nowy rok szkolny oraz katechetyczny i dziękują Rodzicom, Nauczycielom, Duszpasterzom za wypełnianie ich trudnej i pięknej misji.
Dodano: 15-09-2019

"Przyjaciele Najświętszego Sakramentu"

Dodano: 25.01.2020
Pierwszy rok przyjętego przez Episkopat programu duszpasterskiego. Jest on realizowany będzie pod hasłem "Wielka tajemnica wiary". Losy Kościoła zależą od uczestnictwa wiernych w Eucharystii – powiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP, prezentując założenia nowego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce na lata 2019-2022.
16 lipca - Najświętsza Maryja Panna z góry Karmel, Szkaplerz karmelitański

Dodano: 13.07.2019
To wspomnienie zwraca nas ku Maryi objawiającej się na górze Karmel, znanej już z tekstów Starego Testamentu - z historii proroka Eliasza (1 Krl 17, 1 - 2 Krl 2, 25). W XII wieku po Chrystusie do Europy przybyli, prześladowani przez Turków, duchowi synowie Eliasza, prowadzący życie kontemplacyjne na Karmelu.
Środa Popielcowa

Dodano: 02.03.2019
Dlaczego Środa „Popielcowa”? Może niejednego zastanawiać skąd się wzięła praktyka posypywania głów popiołem i dlaczego skojarzono ją właśnie ze Środą Popielcową? Wzięła się ona z chrześcijańskiej praktyki pokutnej, jaką od V w. rozpoczynano okres Wielkiego Postu, w poprzedzający niedzielę poniedziałek, a od 604 r. w środę.
Święty Jan Maria Vianney, kapłan

Dodano: 28.07.2018
Jan urodził się w rodzinie ubogich wieśniaków w Dardilly koło Lyonu 8 maja 1786 r. Do I Komunii przystąpił potajemnie podczas Rewolucji Francuskiej w 1799 r. Po raz pierwszy przyjął Chrystusa do swego serca w szopie, zamienionej na prowizoryczną kaplicę, do której wejście dla ostrożności zasłonięto furą siana. Ponieważ szkoły parafialne były zamknięte, nauczył się czytać i pisać dopiero w wieku 17 lat.