+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Czym jest dla mnie Eucharystia?

Eucharystia jako sakrament to widzialny znak ofiary Pana Jezusa: męki, śmierci krzyżowej i ZMARTWYCHWSTANIA. Została ustanowiona przez Chrystusa w Wieczerniku w czasie ostatniej wieczerzy z uczniami. Za każdym razem wypełnia się ona całkowicie, a ja – uczeń Chrystusa - mogę w niej uczestniczyć!


Uczestnictwo we Mszy Świętej to obowiązek chrześcijanina. Jednak jeśli to dla mnie tylko obowiązek, to biedne ze mnie stworzenie… Sakrament Ołtarza powinien być moją siłą, pokarmem dla duszy i ciała, łaską, mocą, zjednoczeniem, nadzieją, pokojem, spotkaniem z Bogiem i Przyjacielem, który dzieli się ze mną całym Sobą. Nie ma nic piękniejszego: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.(J. 15,13) Mogę w tej ofierze brać udział… Jestem tym, za kogo On oddał życie… Bóg mnie kocha. Jestem Jego dzieckiem…

Chcę świadomie i w pełni uczestniczyć w każdej Eucharystii. Dlatego jeszcze przed Mszą Świętą muszę się zastanowić z czym wchodzę do kościoła – z jaką intencją. Powinienem wraz z celebransem błagać o przebaczenie, prosić wraz z całym Kościołem w różnych potrzebach, wielbić i dziękować. Powinienem słuchać słów Ewangelii, zapamiętać je, a potem wprowadzać je w czyn. Staram się odpowiadać na wezwania Kapłana, wyznawać wiarę i czynić te wszystkie gesty, które coś konkretnego znaczą. Stoję, siedzę, klęczę, pochylam głowę czy całe ciało… Milczę, słucham, mówię, śpiewam… Angażuję całą wolę, ciało i duszę. Niejednokrotnie borykam się z rozproszeniem, nieuwagą czy natrętnym myśleniem o czymś innym. Walczę z tym – a najlepszą bronią jest szczera spowiedź i świadomość, że za kilka chwil przystąpię do ołtarza i przyjmę Komunię Świętą – samego Jezusa Chrystusa!

Czym jest dla mnie Eucharystia? Jest po prostu największym darem Boga dla człowieka – dla mnie. Jest Miłością. Jest tym, bez czego nie potrafię się obyć; jest powietrzem, chlebem i wodą. Jest siłą, która potrafi pokonać największe przeciwności; ostoją w chwilach zwątpienia i niepewności; niewyczerpanym źródłem, którego nie zabraknie nigdy i dla nikogo… Muszę tylko przyjść i zaczerpnąć ze Źródła Życia…
J.R.
Dodano: 01-02-2020

Przeczytaj inne

Patronowie diezecji bielsko-żywieckiej - św. Maksymilian Maria Kolbe

Patronowie diezecji bielsko-żywieckiej - św. Maksymilian Maria Kolbe

Dodano: 05.08.2021
Święty Maksymilian Maria Kolbe Rajmund Kolbe urodził się 8 stycznia 1894 roku w Zduńskiej Woli koło Łodzi. Rodzice, Juliusz i Marianna z Dąbrowskich, należeli do III Zakonu św. Franciszka. Trudnili się tkactwem chałupniczym, ale z powodu ciężkich warunków materialnych musieli zwinąć warsztat i przenieść się najpierw do Łodzi, a potem do Pabianic. Tam ojciec podjął pracę w fabryce; matka prowadziła sklepik, dorabiając sobie jako położna.
Boskie Dzieciątko - nowe życie

Boskie Dzieciątko - nowe życie

Dodano: 22.12.2019
Zbliżają się święta Bożego Narodzenia – czas szczególny. Chyba nic tak nie łączy ludzi, jak właśnie te święta. Chciałabym się jednak skupić na tym, co w nich powinno nas łączyć w sposób wyjątkowy, najpiękniejszy.
Święto Chrztu Pańskiego

Święto Chrztu Pańskiego

Dodano: 06.01.2018
W dniu chrztu Jezus został przedstawiony przez swojego Ojca jako Syn posłany dla dokonania dzieła zbawienia. Misję Chrystusa potwierdza swym świadectwem Bóg Ojciec. Zamknięte przez grzech Adama niebiosa otwierają się, na Jezusa zstępuje Duch Święty. Z nieba daje się słyszeć jednoznaczny głos: Tyś jest mój Syn umiłowany,
w Tobie mam upodobanie.
Pielgrzymka do Fatimy

Pielgrzymka do Fatimy

Dodano: 25.02.2017
100 rocznica objawień Fatimskich-13 październik 2017 zakończenie uroczystości. Największe Sanktuaria Europy - La Salette - Lourdes –Santiago de Compostela – Fatima - Montserrat w terminie: 06 – 19.10.2017 1 dzień: wyjazd z Radziechów o godz. 4.00 całodzienny przejazd przez Słowację, Austrię, Włochy obiadokolacja, nocleg w hotelu okolice Padwy. 2 dzień: Śniadanie, przejazd przez Włochy, Francję, fascynująca wyprawa w wysokie Alpy do Sanktuarium Płaczącej Madonny w La Salette – wspaniała atmosfera do rozmyślań i modlitwy, Msza św. udziału w procesji ze świecami, obiadokolacja, nocleg w hotelu na terenie sanktuarium.