+48 33 867 60 21 parafiaradziechowy@gmail.com Numer telefonu Księdza Dyżurnego: 506 276 466

Czym jest dla mnie Eucharystia?

Eucharystia jako sakrament to widzialny znak ofiary Pana Jezusa: męki, śmierci krzyżowej i ZMARTWYCHWSTANIA. Została ustanowiona przez Chrystusa w Wieczerniku w czasie ostatniej wieczerzy z uczniami. Za każdym razem wypełnia się ona całkowicie, a ja – uczeń Chrystusa - mogę w niej uczestniczyć!


Uczestnictwo we Mszy Świętej to obowiązek chrześcijanina. Jednak jeśli to dla mnie tylko obowiązek, to biedne ze mnie stworzenie… Sakrament Ołtarza powinien być moją siłą, pokarmem dla duszy i ciała, łaską, mocą, zjednoczeniem, nadzieją, pokojem, spotkaniem z Bogiem i Przyjacielem, który dzieli się ze mną całym Sobą. Nie ma nic piękniejszego: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.(J. 15,13) Mogę w tej ofierze brać udział… Jestem tym, za kogo On oddał życie… Bóg mnie kocha. Jestem Jego dzieckiem…

Chcę świadomie i w pełni uczestniczyć w każdej Eucharystii. Dlatego jeszcze przed Mszą Świętą muszę się zastanowić z czym wchodzę do kościoła – z jaką intencją. Powinienem wraz z celebransem błagać o przebaczenie, prosić wraz z całym Kościołem w różnych potrzebach, wielbić i dziękować. Powinienem słuchać słów Ewangelii, zapamiętać je, a potem wprowadzać je w czyn. Staram się odpowiadać na wezwania Kapłana, wyznawać wiarę i czynić te wszystkie gesty, które coś konkretnego znaczą. Stoję, siedzę, klęczę, pochylam głowę czy całe ciało… Milczę, słucham, mówię, śpiewam… Angażuję całą wolę, ciało i duszę. Niejednokrotnie borykam się z rozproszeniem, nieuwagą czy natrętnym myśleniem o czymś innym. Walczę z tym – a najlepszą bronią jest szczera spowiedź i świadomość, że za kilka chwil przystąpię do ołtarza i przyjmę Komunię Świętą – samego Jezusa Chrystusa!

Czym jest dla mnie Eucharystia? Jest po prostu największym darem Boga dla człowieka – dla mnie. Jest Miłością. Jest tym, bez czego nie potrafię się obyć; jest powietrzem, chlebem i wodą. Jest siłą, która potrafi pokonać największe przeciwności; ostoją w chwilach zwątpienia i niepewności; niewyczerpanym źródłem, którego nie zabraknie nigdy i dla nikogo… Muszę tylko przyjść i zaczerpnąć ze Źródła Życia…
J.R.
Dodano: 01-02-2020

Przeczytaj inne

Każdy z Nas może być Płatkiem Żywej Róży...

Każdy z Nas może być Płatkiem Żywej Róży...

Dodano: 30.08.2020
"Każdy z Nas może być Płatkiem Żywej Róży…" mówi ks. Stanisław Opiekun Kół Żywego Różańca w naszej Wspólnocie Parafialnej.
Trójca Święta

Trójca Święta

Dodano: 06.06.2020
Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Żadna inna religia tej tajemnicy nie podaje do wierzenia. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy.
Święto Chrztu Pańskiego

Święto Chrztu Pańskiego

Dodano: 11.01.2020
CHRZEST JEZUSA Z chrztem Jezusa w Jordanie jest pewien problem: choć powszechnie kojarzy się nam z przyjęciem nowego członka do wspólnoty Kościoła – nie był sakramentem. O sakramentach możemy mówić dopiero po śmierci Chrystusa na krzyżu, Który jest źródłem ich skuteczności.
Ferie 2018 - Zimowisko w Zwardoniu

Ferie 2018 - Zimowisko w Zwardoniu

Dodano: 03.03.2018
Ferie zimowe w naszej parafii to nie tylko Ferie z parafią organizowane dla dzieci w pierwszym tygodniu ferii zimowych. To również wyjazd na obóz narciarski do Zwardonia, gdzie młodzież i dzieci z naszej parafii mogły spędzić czas na szusowaniu na nartach i snowboardzie.