13 września rozpoczyna się Tydzień Wychowania

Tydzień Wychowania to inicjatywa Komisji Wychowania Katolickiego KEP, obchodzony jest rokrocznie we wrześniu, w tym roku po raz 10. Ma być to wyraz troski o dobro młodzieży i dzieci oraz zwracać uwagę, że proces wychowania pełni ważną rolę w szukaniu prawdy. Tygodniowi Wychowania towarzyszy co roku list pasterski Episkopatu Polski.

Temat tegorocznego hasła Tygodnia Wychowania, “Budujmy więzi” podkreśla znaczenie relacji. To właśnie na relacji – relacji z Bogiem – opiera się budowanie wiary, relacje rodzinne mają fundamentalne znaczenie dla procesu wychowania, relacje z rodzeństwem i rówieśnicze wpływają na funkcjonowanie społeczne. Zaburzenia w którejkolwiek z tych relacji mogą wpłynąć niekorzystnie na budowanie dojrzałości, a skutki braku relacji z poszczególnymi osobami mogą towarzyszyć człowiekowi nawet do końca życia. W dorosłym życiu na relacjach opierają się kontakty społeczne, wspólnotowe, a także działania terapeutyczne i kierownictwo duchowe. To wszystko wskazuje, jak bardzo ważna jest troska o świadomość dbania o relacje w życiu.

Jak co roku tak i tym razem na Tydzień Wychowania przygotowano specjalistyczne materiały. Za ich przygotowanie odpowiedzialny był ks. Marek Studenski, konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP wraz z zespołem katechetów i duszpasterzy. W tym roku wszystkie pomoce do wykorzystania udostępniane są tylko w formie elektronicznej, ze względu na sytuację epidemiczną. Wśród materiałów są rozważania oparte na czytaniach mszalnych i teksty modlitwy wiernych na kolejne dni tygodnia, scenariusze katechez dla trzech grup wiekowych oraz tekst konferencji dla rodziców, katechetów i nauczycieli. Opracowane je na podstawie m.in. Pisma Świętego, Katechizmu Kościoła Katolickiego dla młodych “YouCat”, Deklaracji „Nostra aetate” i fragmentów książki “Przekroczyć próg nadziei” Jana Pawła II, którego 100-lecie urodzin obchodzimy w tym roku. Organizatorzy przypominają o tej rocznicy na stronie Tygodnia Wychowania.

W tym roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II, którego można nazwać „papieżem relacji”. Ten charakterystyczny rys sylwetki Papieża Polaka był widoczny już w jego kapłańskiej posłudze (środowisko nazywało go „Wujkiem”), a później w czasie dwudziestu siedmiu lat trwania jego pontyfikatu. Dialog ekumeniczny i międzyreligijny, prośba o przebaczenie skierowana, do tych, którzy cierpieli z winy synów i córek Kościoła, spotkania z uczonymi, reprezentującymi różne kierunki myślenia, to tylko niektóre z działań św. Jana Pawła II, świadczących o stylu, w jakim realizował swój pontyfikat. Sam Ojciec Święty był mistrzem w nawiązywaniu relacji.
Katecheza przygotowana dla dzieci młodszych uczy brania odpowiedzialności za własne słowa, ukazuje też znaczenie słowa mówionego i pisanego w relacjach między ludźmi pod kątem przykazania miłości Boga i bliźniego. Najmłodsi uczniowie będą poznawać treść przykazań miłości i dowiadywać, się, dlaczego są one najważniejsze.

Katecheza dla dzieci starszych pokazuje, jak budować prawdziwe relacje z Bogiem i ludźmi poprzez przykazania miłości, Dekalog, uczynki miłosierdzia względem ciała i duszy. Uczy też gotowości niesienia bezinteresownej pomocy czy odnoszenia się z szacunkiem do Boga i bliźniego.

Katecheza dla uczniów szkół ponadpodstawowych kładzie nacisk na wyjaśnienie znaczenia postawy dialogu, w tym istoty dialogu międzyludzkiego i ekumenicznego. Zwraca uwagę m.in. na trzy aspekty dialogu: rozmowę, wzajemne poznanie i współpracę. Jest to szansa, by zobaczyć, jak dialog wpływa na eliminowanie uprzedzeń i stereotypów. Mowa tu o postawach wzajemnego szacunku, współpracy i tolerancji.

Strona Tygodnia Wychowania działa przez cały rok i można znaleźć na niej materiały przydatne w pracy nauczycieli, wychowawców, rodziców, katechetów i wszystkich osób, którym zależy na wartościowym rozwoju dzieci i młodzieży.
Dodano: 12-09-2020

Odpusty w Kościele

Dodano: 21.10.2021
Nauka o odpustach łączy się z tajemnicą Bożego Miłosierdzia. W sakramencie pojednania grzesznik otrzymuje przebaczenie wyznanych grzechów, za które szczerze żałuje. Dzięki temu może on osiągnąć wieczne zbawienie. Uzyskane przebaczenie nie uwalnia jednak od kar doczesnych (czasowych), które spotykają nas za życia lub po śmierci w czyśćcu.
22 lipca - Święta Maria Magdalena

Dodano: 16.07.2021
Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali - "wieży ryb" nad Jeziorem Galilejskim, ok. 4 km na północny zachód od Tyberiady. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów (Mk 16, 9; Łk 8, 2). Odtąd włącza się ona do grona Jego słuchaczy i wraz z innymi niewiastami troszczy się o wędrujących z Nim ludzi.
Trójca Święta

Dodano: 06.06.2020
Wiara w jednego Boga w trzech Osobach jest jednym z najbardziej specyficznych elementów chrześcijaństwa. Żadna inna religia tej tajemnicy nie podaje do wierzenia. Istnienie Trójcy Świętej jest dogmatem naszej wiary. Samym ludzkim rozumem nie doszlibyśmy do tej prawdy.
1 listopada - Wszyscy Święci

Dodano: 27.10.2018
Dzisiejsza uroczystość - jak każda uroczystość w Kościele - ma charakter bardzo radosny. Wspominamy bowiem dzisiaj wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w swoim życiu Bożą wolę, osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.