Sakrament Bierzmowania 2020

SAKRAMENT BIERZMOWANIA w naszej Wspólnocie miał miejsce wczoraj w sobotę 19 września 2020 roku.

„Sakramenty bierzmowania, chrztu i Eucharystii nazywane są sakramentami inicjacji, albo wtajemniczenia chrześcijańskiego. W nazwie tej chodzi o podkreślenie, że za ich pośrednictwem dokonuje się niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju przejście człowieka do nowego i definitywnego życia z Bogiem.

Z wejściem tym łączy się konieczność dokonania wyboru dotyczącego ostatecznego przeznaczenia człowieka. Wraz z wyborem Boga i zapoczątkowanego przez Syna Bożego - Jezusa Chrystusa - królestwa Bożego człowiek zostaje włączony do Kościoła - Ciała Chrystusa. W ten sposób wkracza w nową jakość swojego życia, otrzymując przy tym żywotną siłę, której źródłem i dawcą jest Chrystus. Trzeba również zaznaczyć, że wydarzenia te w żadnym wypadku nie przeszkadzają w realizacji własnego życia. Pomagają natomiast w osiąganiu pełni człowieczeństwa ofiarowanego przez Boga.

Nazywając bierzmowanie sakramentem dojrzałości Kościół pragnie zaznaczyć, że przyjmujący go chrześcijanin zostaje umocniony Bożą mocą w swym pragnieniu czynienia w świecie dobra. Chrześcijanie wierzą w otrzymanie w tym sakramencie szczególnej mocy Ducha Świętego, który zachęca i uzdalnia do świadczenia o Chrystusie w Kościele i w życiu publicznym. Znaczenie tego sakramentu można przyrównać do wydarzeń związanych z zesłaniem Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy. Już przed tym wydarzeniem uczniowie Jezusa byli zaczątkiem Kościoła, wspólnotą wierzącą w zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. Dopiero jednak wydarzenie zesłania na nich Ducha Świętego spowodowało, że wspólnota ta stała się dla świata widzialnym znakiem udzielonego światu daru zbawienia (Dz 2, 1—47). W następstwie czego Apostołowie napełnieni Jego mocą odważnie zaczęli głosić ówczesnemu światu dobrą nowinę o zbawieniu.”

WCZORAJ W NASZEJ WSPÓLNOCIE MŁODZIEŻ PRZYSTĄPIŁA DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA. DZIĘKUJEMY KS. SŁAWOMIROWI I STARSZEJ MŁODZIEŻY, KTÓRA PROWADZIŁA POSZCZEGÓLNE GRUPY KANDYDATÓW ZA PRZYGOTOWANIE DO SAKRAMENTU DOJRZAŁOŚCI. SŁUŻBIE LITURGICZNEJ OŁTARZA Z OPIEKUNEM KS. WOJCIECHEM ZA PRZYGOTOWANIE LITURGII. PANOM ORGANIŚCIE I KOŚCIELNEMU ZA ZAANGAŻOWANIE. SŁOWA SZCZEGÓLNEJ WDZIĘCZNOŚCI KIERUJEMY DO RODZICÓW I MŁODZIEŻY ZA PRZYGOTOWANIE KOŚCIOŁA I JEGO OTOCZENIA ORAZ ZA ZŁOŻONĄ OFIARĘ. BÓG ZAPŁAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY W JAKIKOLWIEK SPOSÓB PRZYCZYNILI SIĘ DO PRZYGOTOWANIA BIERZMOWANIA W NASZEJ PARAFII.
Dodano: 20-09-2020

Uroczystość Św. Bożej Rodzicielki

Dodano: 30.12.2021
Pierwszy dzień nowego roku kalendarzowego to Uroczystość Maryi Panny Bożej Rodzicielki. Słusznie Kościół wybrał dzień 1 stycznia dla uczczenia tajemnicy Bożego macierzyństwa Maryi, która kryje w sobie spełnienie obietnicy przyjścia Mesjasza i wprowadza w ludzki świat Bożą Naturę.
Dożynki 2018

Dodano: 22.09.2018
Wrzesień jest miesiącem w którym powoli zaczynamy zapominać o wakacjach bo trzeba było wrócić do szkoły. Odkopać tornister, piórnik. Zamknąć do szafy ręczniki plażowe i ciemne okulary. Bo wakacje się zakończyły. Ale wakacje to nie tylko odpoczynek.
Przyjęcie nowych członków do Scholi i Służby Liturgicznej

Dodano: 03.12.2017
Niedziela Chrystusa Króla jest dla każdego katolika ostatnia niedzielą roku liturgicznego. Jest wielkim świętem, w którym oddajemy cześć Chrystusowi Królowi Wszechświata. Ale w naszej wspólnocie parafialnej była to niedziela ważna i podniosła nie tylko z tego powodu.

Właśnie w tę niedziele na Mszy o godzinie 11:30 w uroczysty sposób włączeni do scholi i ministrantów zostali chłopcy i dziewczęta z naszej wspólnoty parafialnej.
Sanktuarium św. Mikołaja w Pierśćcu - pielgrzymka Apostolstwa Dobrej Śmierci

Dodano: 18.11.2017
Historia Pierśćca na stałe związała się z kultem św. Mikołaja, przedstawionego w niepozornej figurze. Wioska istniała najprawdopodobniej ż w XIII wieku. Pierwsza kaplica poświęcona Świętemu powstała w XIV w. W 1616 r. pożar strawił całą wieś - ocalała jedynie figura. W czasie wojen religijnych straciła ramiona i nogi. Ręce dorobiono, a nóg nie trzeba. Od 200 lat wierni ubierają ją w szaty zależne od okresu liturgicznego. W 1618 r. protestanci wybudowali nowy kościół pw. św. Mikołaja, co jest ewenementem w historii reformacji na Śląsku Cieszyńskim - luteranie nie dedykują świątyń świętym.