Historia powstania Róż Żywego Różańca

Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem.

Różaniec (z łac. rosarium, ogród różany) – nazwa modlitwy Kościoła rzymskokatolickiego, pierwotnie znanej pod nazwą Psałterza Najświętszej Maryi Panny i kultywowanej od czasów średniowiecznych w tradycji katolickiej, oraz obdarzonej przez Kościół szczególnym znaczeniem duchowym i błogosławieństwem.
O tej modlitwie (podobnie jak o innych modlitwach z ustalonym tekstem poza Ojcze nasz i Psalmami) nie ma wprost wzmianki w Piśmie Świętym, choć znaczna część tej modlitwy jest oparta na Ewangelii (Łk 1, 28. 45). Symbolika różańca oparta jest na objawieniach maryjnych potwierdzonych przez Kościół katolicki.

Różaniec oznacza także połączone ze sobą za pomocą drucików i łańcuszków paciorki z drewna, z tworzywa sztucznego lub cennego kruszcu, nieraz nawleczone na sznurek, którego końce są ze sobą złączone. Nazywane koronką, używane są do liczenia odmawianych modlitw. Obecna forma paciorków różańcowych ewoluowała wraz z modlitwą różańcową. Wyrabia się także metalowe obrączki różańcowe, często ze srebra, z 10 guzkami lub beleczkami i znakiem krzyżyka. Została też zaprojektowana i opatentowana przez Polaka koronka Różańca na karcie plastikowej, czyli Karta Różańcowa. Termin różaniec oznacza także nabożeństwo różańcowe – czyli wspólne odmawianie modlitwy różańcowej w świątyni, najczęściej przed wystawioną monstrancją z Najświętszym Sakramentem – obdarzone przez Kościół odpustem. Pierwsze Bractwo Różańcowe założył Jakob Sprenger.

Różaniec (wieniec róż) – nazwa wywodzi się ze średniowiecza. Kwiaty pełniły wówczas istotną rolę, symbolizowały różne cechy. Często ofiarowywano kwiaty Bogu i ukochanym osobom. Modlitwy traktowane były jako duchowe kwiaty. I dlatego odmawianie różańca porównywano z dawaniem Matce Bożej róż. Stąd modlitwę tę nazwano wieńcem z róż, czyli różańcem.
 

OBOWIĄZKI CZŁONKÓW ŻYWEGO RÓŻAŃCA

 1. Codzienne rozważanie jednej wyznaczonej tajemnicy różańca świętego, opuszczenie tej modlitwy nie sprowadza grzechu ciężkiego
 2. Udział w miesięcznym spotkaniu formacyjnym połączonym ze zmianą tajemnic
 3. Uczestnictwo w życiu sakramentalnym Kościoła
 4. Rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny przykładem życia i działalnością apostolską, zwłaszcza przez krzewienie modlitwy różańcowej
 5. Odważne stawanie w obronie wiary
 6. Udział w pogrzebie członka Żywego Różańca należącego do tej samej róży (koła)
 7. Kapłani należący do Stowarzyszenia ofiarują raz w roku Ofiarę Mszy świętej w intencji Żywego Różańca
 8. Osoby zakonne ofiarują w tej samej intencji jedną Komunię świętą w roku.

WYKAZ ZALATOREK ŻYWEGO RÓŻAŃCA

Róże:
 1. Marii Sawickiej
 2. Marii Pawlus
 3. Małgorzaty Mika
 4. Bernadety Dziedzic
 5. Władysławy Temel
 6. Jadwigi Błachut
 7. Władysława Wolnego (Róża męska)
 8. Marii Kliś
 9. Janiny Konior
 10. Jadwigi Matlak
 11. Anny Górnej
 12. Ireny Rom
 13. Anny Konior
 14. Jadwigi Krysiak
 15. Lucyny Wróbel
 16. Ireny Syposz
Opublikowany wykaz zalatorek ma zachęcić chętnych do włączenia się do Róż bliżej swojego miejsca zamieszkania.
 
Będzie nas coraz więcej! Łączmy się w modlitwie!